Domków z piernika w wersji mini możesz użyć do dekoracji wyjątkowej kawy (przepis TU). Prezentują się cudownie zawieszone na brzegu kubka. Pięknie też wyglądają jako świąteczna dekoracja – u nas zdobią stół. Można z nich stworzyć całe piernikowe miasteczko.
Do produkcji domków używam ciasta na pierniki własnej produkcji z poniższego przepisu. Przygotowuję je dzień przed produkcją domków i zostawiam na noc w lodówce, żeby zdążyło osiągnąć odpowiednią konsystencję. Po wyjęciu z lodówki ciasto jest dość twarde, trzeba je zostawić na ok. pół godziny, żeby lekko odtajało. Uwaga – ciasto powinno być plastyczne, ale wciąż lekko chłodne, to ułatwi dalszą pracę. Z podanych proporcji otrzymasz ciasto, z którego będziesz mogła przygotować nie tylko domki. Starczy też na pierniki na choinkę. Ciasto można przechowywać w lodówce owinięte w folię.
Ciasto piernikowe
500g mąki
szklanka miodu
szklanka cukru pudru
150 g masła
jajko
łyżeczka sody
szczypta soli
opakowanie przyprawy do piernika (To indywidualny wybór, ile przyprawy użyjecie. Ja lubię mocno pachnące pierniki, szczególnie te na choince więc polecam domową przyprawę piernikową – przepis TU.)
Miód podgrzewać na małym ogniu z cukrem, przyprawami i masłem. Co jakiś czas zamieszać masę i pilnować, żeby się nie zagotowała. Gdy składniki się połączą, zdjąć naczynie z ognia i odstawić do ostygnięcia. To ważne, by masa miodowo-maślana była całkowicie zimna, ciasto osiągnie wtedy pożądaną konsystencję. Mąkę przesiać z sodą oraz solą. Dodać masę miodową i lekko roztrzepane jajko. Wyrobić gładkie ciasto. Po wyrobieniu ciasto może wydawać się zbyt rzadkie i klejące. Należy je wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny. Ja najczęściej zagniatam je dzień wcześniej i leżakuje w lodówce przez noc, choć wczoraj piekłam pierniczki bezpośrednio po wyrobieniu, podsypując podczas wyrabiania nieco większą ilością mąki.
Domki piernikowe w wersji mini
Porcja ciasta piernikowego
Na lukier:
Białko
Szczypta soli
Cukier puder
Z kartonu przygotować szablony. Na domek potrzeba 7 elementów:
- 2 ściany boczne kwadraty 3 cm x 3 cm
- 2 prostokąty na dach o wymiarach 3,5 cm x 4 cm,
- 2 części na front i tył 4 cm x 3 cm z wyciętym otworem na drzwi o szerokości 1 cm, wysokości 1,5 cm i dodatkowym skosem w formie trójkąta równobocznego – cały element powinien mieć wysokość od podstawy do szczytu 5 cm.
- komin 1cm x 2 cm ze skosem
Ciasto rozwałkować na placek grubości ok. 4-5 mm. Wyciąć elementy na domki. Ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez 7-9 minut. Trzeba uważać, żeby ciasto się nie przypaliło. Upieczone elementy pozostawić do wystygnięcia. W tym czasie przygotować lukier. Białko wlać do miski. Ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Następnie zmniejszyć obroty miksera do minimum i dosypywać stopniowo cukier puder. Ilość cukru zależy od tego, jaką konsystencję lukru chcesz uzyskać. Do stabilnego montażu domku i dekoracji lukier powinien być gęsty, tak by szybko wysychał, ale dał się wycisnąć przez tutkę. Gotowy lukier przełożyć do torebki foliowej lub papierowej tutki. Na czubku torebki należy wyciąć niewielki otwór. Skleić ściany boczne. Poczekać, aż lukier stężeje i podstawa domku będzie stabilna. Następnie zamontować dach i komin i ozdobić domek według uznania.
Komentarze
Ile domków wyjdzie z podanego przepisu na ciasto piernikowe? :)