Boże Narodzenie | Ciasta i ciasteczka | Kuchnia | Porady świąteczne | Świąteczne | Święta

Jak zrobić idealny lukier do dekorowania pierników

O piernikach napisałam dużo. Ba, wydałam nawet na ten temat książkę. Piekę pierniki każdego roku, od wielu lat, w najróżniejszych odmianach i kształtach. Upieczone pierniki najczęściej się lukruje. Uwielbiają to robić dzieciaki i dorośli. Zabawy przy tym mnóstwo, człowiek może popuścić wodze fantazji i wylukrować, co mu tam w sercu siedzi. Przepis na pierniki powinnam chyba opatentować, bo mam bardzo dobry, setki razy używany. Powtórzę go tu dla porządku, bo jeśli chcesz lukrować, to warto by było mieć na czym.

Przepis na ciasto piernikowe

500g mąki + mąka do podsypania
szklanka miodu
szklanka cukru pudru
150 g masła
jajko
łyżeczka sody
szczypta soli
opakowanie przyprawy do piernika (To indywidualny wybór, ile przyprawy użyjecie. Ja lubię mocno pachnące pierniki, szczególnie te na choince więc polecam domową przyprawę piernikową – przepis TU.)

Miód podgrzewać na małym ogniu z cukrem, przyprawami i masłem. Co jakiś czas zamieszać masę i pilnować, żeby się nie zagotowała. Gdy składniki się połączą, zdjąć naczynie z ognia i odstawić do ostygnięcia. To ważne, by masa miodowo-maślana była całkowicie zimna, ciasto osiągnie wtedy pożądaną konsystencję. Mąkę przesiać z sodą oraz solą. Dodać masę miodową i lekko roztrzepane jajko. Wyrobić zwarte, gładkie ciasto. Po wyrobieniu ciasto może wydawać się zbyt rzadkie i klejące. Należy je wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny. Ja najczęściej zagniatam je dzień wcześniej i leżakuje w lodówce przez noc, choć wczoraj piekłam pierniczki bezpośrednio po wyrobieniu, podsypując podczas wyrabiania nieco większą ilością mąki. Gdy ciasto osiągnie odpowiednią konsystencję, rozwałkować je na stolnicy posypanej mąką, wykroić pierniki i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez 7-9 minut.

Jak zrobić idealny lukier do dekorowania pierników

Lukier do dekoracji pierników i polewania ciast robię zawsze na bazie białka. Zależy mi na lukrze idealnie białym, o odpowiedniej gęstości, którą mogę w łatwy sposób korygować. Taki lukier można barwić. Polecam barwniki naturalne, np. sok z buraka.

Przygotuj: białko jajka, cukier puder, miskę, mikser lub ręczną ubijaczkę do piany.

Oddzielone od żółtka białko wlej do miski. Ubij na sztywną pianę. Zmniejsz obroty miksera do minimum i dosypuj stopniowo cukier, kontrolując gęstość lukru. Celowo nie podaję dokładnej ilości cukru. Zależy ona od tego, jaką konsystencję lukru chcesz uzyskać. Do precyzyjnych wzorków najlepszy jest lukier średniej gęstości. Nakładam go do foliowej lub papierowej tutki wykonanej z papieru do pieczenia i można rozpocząć dekorowanie. Do polewania ciast lepszy będzie lukier nieco bardziej płynny. Życzę Wam dobrej zabawy!

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jestem zachwycona Pani pomysłami oraz fantazją z jaką Pani dekoruje pierniki.
Skorzystam za chwilę z Pani przepisu na lukier ponieważ już mam upieczone pierniczki
o różnych kształtach.
Jak dobrze wszystko wyjdzie napiszę następny komentarz.