Opowiem Wam bajkę. Wiele lat temu, nad wybrzeżem zimnego, owiewanego porywistym wiatrem oceanu stał mały biały domek. W domu znajdowała się niewielka kuchnia. Nad garnkiem z miodem, masłem i korzennymi przyprawami stała kobieta. Tą kobietą byłam ja. Powoli podgrzewałam zawartość, która pachniała coraz bardziej intensywnie. Zapach wypełnił najpierw całą kuchnię, co nie było zbyt trudne, bo była niewielka. Potem otulił cały dom, by następnie wydostać się przez komin umieszczony tuż nad kuchennym paleniskiem i powędrować daleko, w stronę doliny i wzgórza, na którym rosło sporo oliwnych i pomarańczowych drzew i wielkie krzewy kwitnącego o tej porze rozmarynu. Po kilkunastu minutach całą dolinę wypełniał zapach korzeni i miodu, a w mojej kuchni pojawiła się pszczoła. Dzika pszczoła zwiadowca wleciała przez komin. Nie zwróciłabym na nią uwagi , gdyby nie to, że zaczęła się kręcić wokół garnka. Za moment do kuchni zawitały kolejne pszczoły, a po kolejnych minutach, przez niewielki otwór wentylacyjny na miodową ucztę wpadł z wizytą cały rój. Dzikich pszczół… Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale właśnie taka przygoda przydarzyła mi się kiedyś, w Portugalii, podczas przygotowywania ciasta na świąteczny piernik. Od tamtego czasu upiekłam mnóstwo pierników, bo pierniki to moja miłość. Piekę pierniki najróżniejsze i śmiało mogę powiedzieć, że nie mają one przede mną tajemnic.
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Jakże więc było mi miło, gdy któregoś dnia odkryłam w swojej mailowej skrzynce intrygujący list. Którego adresatem było Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. I tak poczułam, że historia zatoczyła koło i jestem na swoim miejscu. O piernikach wiem dużo, ale zawsze warto dowiedzieć się jeszcze więcej, prawda? I właśnie dlatego Toruńskie Żywe Muzeum Piernika w 2006 roku powstało. Przekraczając jego bramy możemy odbyć podróż w czasie. A właściwie dwie. Jedna to podróż do początków wypiekania pierników w okresie średniowiecza, druga zabierze nas do manufaktury z początku XX wieku.
Konkurs Domek Z Piernika 2019
Wiem, że mam najzdolniejsze czytelniczki i czytelników na świecie. No i wiem również, że w Waszych domach powstają piernikowe dzieła sztuki. To jest właśnie konkurs dla Was. Konkurs na domek z piernika przeznaczony jest zarówno dla uczestników dorosłych, jak i dla dzieci. W tym roku Jury wybierze trzy najlepsze prace oraz nagrodę specjalną w kategorii dziecięcej. Nagrody są zacne: zwycięzca konkursu otrzyma 1000 zł! Nagrodami za drugi i trzeci domek jest kolejno 500 zł i 200 zł. Nie zabraknie pysznych i pięknych nagród piernikowych.
Zwycięzca w kategorii dziecięcej otrzyma możliwość odbycia prywatnych warsztatów zdobienia piernika z artystką malarką w Żywym Muzeum Piernika, zestaw piernikowych księżniczek lub superbohaterów oraz piernikowe suweniry z Żywego Muzeum Piernika.
Osoba, która otrzyma tytuł “Wybór publiczności” otrzyma piękne i słodkie piernikowe suweniry prosto z Żywego Muzeum Piernika. Wszelkie pytania kierujcie na domek@muzeumpiernika.pl
Domek i zgłoszenie do konkursu należy dostarczyć osobiście lub pocztą do Żywego Muzeum Piernika w Toruniu (ul. Rabiańska 9) do 16 stycznia 2020 r. (z wyłączeniem 25 i 26 grudnia). Formularz zgłoszeniowy znajdziecie: TUTAJ
Wystawa wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac zostanie oficjalnie otwarta 17 stycznia 2020 roku. Zamknięcie wystawy w Żywym Muzeum Piernika nastąpi 24 lutego. Następnie domki, o ile autorzy nie zgłoszą sprzeciwu zostaną wystawione w szwedzkim muzeum Millesgården.
To co, bierzemy udział?
Komentarze
Kiedyś wygrałam nocleg w apartamenty Żeglarska 25 w Toruniu i spędziłam w tym mieście cudowny weekend. Oryginalne pierniczki oczarowały mnie do cna! Jest to teraz jedno z moich ulubionych miejsc na mapie Polski