Mięciutki, delikatny, cudownie korzenny piernik marchewkowy skradł moje serce od pierwszego kęsa. Już samo ciasto marchewkowe, szczodrze doprawione korzenną przyprawą i miodem urzeka smakiem i konsystencją. Ale dodatki w postaci konfitury śliwkowej i kremu budyniowego sprawiają, że jest to deser wyjątkowy, na miarę szczególnej okazji, jaką jest świąteczny posiłek.
Konfitura śliwkowa własnej roboty nadaje całości kwaskowej, wyrazistej nuty. W zestawieniu z delikatnym, puszystym kremem budyniowym o wyraźnej waniliowej nucie sprawia, że mamy przed sobą smakowe mistrzostwo świata. Uwielbiam krem budyniowy i coś mi się wydaje, że nie tylko ja. Jest to chyba jeden z najpopularniejszych kremów, w dodatku szalenie uniwersalny. Można go wykorzystać do babeczek, tart, eklerek, a także do przekładania ciast i tortów. Pamiętam jego smak z dzieciństwa. Moja mama przekładała nim torty, a ja uwielbiałam ten moment, gdy dostawałam do wyjedzenia resztki kremu z miski. Do ubitego na puszystą masę masła dodałam ugotowany i wystudzony budyń. Krem wyszedł doskonale, bez grudek, gładki i aksamitny. Dzięki dodatkowi zmielonych lasek wanilii był rzeczywiście intensywnie waniliowy.
Piernik marchewkowy z kremem budyniowym
[przepis]
ciasto:
200 g marchewki startej na małych na tarce o małych oczkach
350 g mąki pszennej
po łyżeczce proszku do pieczenia i sody
2 łyżki przyprawy piernikowej
2 łyżki gorzkiego kakao
½ szklanki oleju
120 g cukru pudru
3 jajka
2 łyżki miodu
do przełożenia:
4 łyżki konfitury śliwkowej
budyń waniliowy
100 g miękkiego masła
4 łyżki cukru pudru
350 ml mleka
opcjonalnie cukier puder do posypania
[/przepis]
- Formę keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzać do 180 st. C.
- Do miski przesiać mąkę z proszkiem, sodą, przyprawą piernikową i kakao.
- W drugim naczyniu zmiksować olej z cukrem pudrem, jajkami i miodem.
- Do płynnej masy dodać stopniowo suche składniki oraz marchewkę. Wymieszać do połączenia składników.
- Masę przełożyć do przygotowanej formy i wstawić do piekarnika. Piec ok. 55 minut.
- Piernik wyjąć na kratkę i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
- W tym czasie przygotować krem. Odlać pół szklanki mleka i rozmieszać w nim budyń i 2 łyżki cukru. Pozostałe mleko zagotować.
- Zmniejszyć ogień do minimum i cały czas mieszając wlać stopniowo budyń wymieszany z mlekiem.
- Podgrzewać, aż masa zgęstnieje. Ugotowany budyń wystudzić, co jakiś czas mieszając, żeby na powierzchni nie powstał kożuch.
- Masło zmiksować z pozostałym cukrem. Stopniowo dodawać budyń i miksować do momentu, aż krem będzie aksamitny i puszysty.
- Wystudzony piernik przekroić na trzy plastry. Dwa z nich posmarować konfiturą i budyniem.
- Złożyć piernik i wstawić do lodówki, aby krem zastygł.
- Przed podaniem posypać cukrem pudrem lub polać roztopioną czekoladą.
Komentarze
Uwielbiam krem budyniowy, choć dawno go nie robiłam. Też kojarzy mi się z tortami z dzieciństwa :-) Ale czemu by nie przełożyć nim piernika? Dobry pomysł!
Wolałabym zastąpić zwykłą mąkę pszenną, maka pełnoziarnistą. Czy nie wyjdzie zakalec?
Chyba najlepszy Pani wpis sponsorowany,przewaznie troche naciagane (jak moj ulubiony wpis z proteza ;-)),ale ten ciekawy,chyba nawet wyprobuje,nie wiedzialam ze winiary zrobily taki budyn,ciekawe czym sie różni od zwyklego budyniu,oprocz opisu na opakowaniu,pozdrawiam Monika
ja wiem , że z czegoś trzeba żyć, ale co poradzę, że tak strrrasznie nie lubię wpisów sponsorowanych :) fakt, o tyle lepiej, że to jawnie, a nie jak np. tuskówna i jej ziomalki, co udają , że niby to używają czegoś z własnej woli, a wiadomo, że 99% rzeczy to reklama. a wypomnij im to, to się wyprą oburzone :D
Jaka mąkę mozna uzyc aby piernik był bezglutenowy?
Jaki bezglutenowy zamiennik mąki pszennej będzie tu najlepszy?
Upiekłam dzisiaj, przełożyłam powidłami śliwkowymi. Naprawdę pyszny, uwielbiam takie wypieki. Planuję upiec na środę z kremem budyniowym jako tort dla mojego 5latka🙂