Boże Narodzenie | Desery | Kuchnia | Porady świąteczne | Przepisy | Przystawki | Sałatki | Świąteczne | Święta

Wigilijne pogotowie ratunkowe.

Kobieta pracująca, matka i żona, albo nawet singielka, powiedzmy kobieta statystyczna, z zawodowymi obowiązkami, zajęta na co dzień  nie ma jednak możliwości, może nie ma siły, a może zwyczajnie ochoty na wielodniową celebrację kuchennych przeżyć. Taka zwykła kobieta ma zazwyczaj jeden marny dzień, by jakoś tę Wigilię ogarnąć, by wszystko było w miarę jak należy. Albo inna sytuacja. Plany były takie, że wybieracie się rodzinnie na Wigilijny wieczór do rodziców, przyjaciół lub jeszcze kogoś innego, a tu plany wzięły w łeb, bo powiedzmy ktoś tam zapadł na ospę, przywleczoną przez dziecko z przedszkola, albo skręcił boleśnie kostkę, albo wystąpiły niespodziewane zawieje i zamiecie śnieżne (w tym roku raczej hipotetycznie) i w ostatniej chwili okazuje się, że zamiast w podróż, wybierasz się do własnej kuchni, żeby przygotować w ostatniej chwili kolację Wigilijną powiedzmy dla czterech osób. Opcja ekspresowa, śledzie możesz dokupić gotowe, możesz je też zrobić wcześniej. Ciasto zajmuje więcej czasu, to nie zabawa dla tych, co ścigają się z czasem. Na deser jest więc kutia, a jeśli chcesz koniecznie coś pieczonego, to dodaj do gry jeszcze 2 godziny, lub kup gotowca.To co, zagrasz?

wigilia 2

 Pudełko zawiera:

1 pionek – to Ty jesteś pionkiem w tej grze, powodzenia!

 1 kostkę do gry

 1 planszę

 oraz listę składników (zakupy do zrealizowania dzień przed przystąpieniem do gry):

1 ½  kg kapusty kiszonej

 350 g suszonych grzybów

 2 cebule

 1 opakowanie ciasta francuskiego

 jajko

 4 listki laurowe

 6 ziaren ziela angielskiego

 włoszczyzna

 200 g śmietany 18%

 200 g kaszy jęczmiennej

 250 g suszonych śliwek

 150 g suszonych jabłek

 szklanka mleka

 ½ kg mąki

 200 g ziaren pszenicy (namocz dzień wcześniej)

 100 g maku

 60 g miodu

 100 g orzechów włoskich

 100 g migdałów

 50 g rodzynek

 50 g skórki pomarańczowej kandyzowanej

 1 cytryna

 laska cynamonu

 kilka goździków

 cukier

 sól

 pieprz

 olej

 START – godzina 9.00

 Włącz relaksującą muzykę i zrób sobie kawę, lub jeśli wolisz, herbatę. Gotowa? Zaczynamy!

 9.15 – kapusta, grzyby, cebula

Kapustę posiekaj, przepłucz na sitku, włóż do garnka, dodaj 2 listki laurowe i 4 ziarna ziela angielskiego, gotuj 30 minut, następnie odlej wodę. Grzyby zalej gorącą wodą, odstaw na 10 minut, następnie gotuj 20 minut, odsącz na sitku (wywar zostaw do zupy grzybowej) i pokrój paski (¼ grzybów zachowaj do zupy). Cebulę posiekaj, zeszlij na oleju, dodaj 2 łyżki mąki, lekko przyrumień, dodaj do kapusty razem z grzybami. Masz gotową kapustę z grzybami. Część wykorzystaj do pierogów lub kulebiaka, resztę podaj oddzielnie, wszak liczy się ilość potraw na Wigilijnym stole. Czas na rzut kostką, liczba parzysta – robisz kulebiak, nieparzysta – pierogi.

 10.15 – kulebiak 

kulebiak_3

 

Piekarnik rozgrzej do 200 st. C, na blasze do pieczenia rozwiń płat ciasta francuskiego, po środku ułóż farsz (ok. 200-300g), zawiń boki , posmaruj roztrzepanym jajkiem  wstaw do nagrzanego piekarnika na 20 minut.

lub

10.15 – pierogi

Do miski wsyp mąkę, zalej jedną szklanką wrzącego mleka i wyrób ciasto, uformuj je w kulę, przykryj miską i zostaw na 20 minut. Ciasto rozwałkuj na cienki placek. Wykrój kółka, na każde nałóż łyżkę farszu i dokładnie zlep brzegi. Gotuj w osolonym wrzątku ok. 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Następnie wyjmij łyżką cedzakową na półmisek. Przed podaniem usmaż na rumiano na gorącym oleju lub okraś podsmażoną cebulką.

11.15 – grzyby, kasza

zupa grzybowa_2

 Łatwizna. Obierz włoszczyznę, włóż do garnka, zalej 2 l wody, dodaj sól, pieprz, 2 liście laurowe i 2 ziarna ziela angielskiego, gotuj ok. 30 minut. Wyjmij warzywa (możesz je wykorzystać np. do sałatki jarzynowej), połącz wywar warzywny i grzybowy w jednym garnku. Wymieszaj dokładnie śmietanę, łyżkę mąki i 3 łyżki wywaru tak, by nie było grudek , przelej do garnka, dokładnie wymieszaj. Osobno ugotuj kaszę.

 lub

11.15 – barszczyk z uszkami z gotowca

barszczyk

 Opcja błyskawiczna dla barszczykożerców. Koncentrat barszczu buraczanego rozcieńcz 1 l wody, dopraw roztartym z solą czosnkiem, ew. solą i pieprzem. Uszka ugotuj w osolonej wodzie, odcedź na sitku.

12.00 – relax time

Pół godzinki luzu. Wrzuć na fejsa zdjęcie Twojej choinki, wyślij zbiorowe życzenia do znajomych lub zrób cokolwiek innego nie związanego z kuchnią.

12.30 – mak, pszenica, bakalie

Namoczoną poprzedniego dnia pszenicę gotuj przez ok. 1,5 godziny, a gdy będzie miękka, odsącz na sicie. Gdy pszenica się gotuje zajmij się dodatkami.  Zalej mak mlekiem, zagotuj i odstaw do ostygnięcia. Następnie odsącz na gęstym sicie i dodaj do ugotowanej pszenicy. Rodzynki sparz wrzątkiem, orzechy i migdały posiekaj, dodaj do pszenicy razem z miodem i skórką pomarańczową. Dokładnie wymieszaj i wstaw do lodówki, niech się przegryzie.

14.30 – susz i… już!

kompot z suszu

 Śliwki i jabłka włóż do garnka, zalej 2 l wrzącej wody. Do garnka wrzuć laskę cynamonu, kilka goździków, cukier i gotuj 20 minut. Odstaw pod przykryciem, żeby doszedł.

META – 15.00!!!

Chcę Ci pogratulować wygranej. Twoją nagrodą jest świąteczny spokój, nawet, jeśli przepaliły się lampki na choince… Jeśli pomyliłam się w liście zakupów, lub w wyliczeniach czasowych, dajcie znać, będę poprawiać, wszak nikt nie jest nieomylny ;)

stół wigilijny

 

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

a ja zrobiłam dzisiaj Twoje paszteciki ale niezupełnie w wersji Lawendowego domu (tym razem) ale własnej czyli z farszem do pierogów ruskich !!! Piszę o tym bo cisto na te paszteciki robi się cudownie szybko i zrobienie ich zajęło mi pół godziny z pieczeniem !!!! Faktem jest że miałam resztkę gotowego farszu i robiłam tylko z polowy porcji ale polecam je bo jest cudownie alabastrowe !!!! pozdrawiam świątecznie, ewa

w prawdzie już dużo czasu od świąt minęło, ale… kapustę kiszoną dobrze opłukuję letnią wodą, siekam i smażę :) około 30 minut, rzecz jasna dorzucając grzyby wymoczone wcześniej oraz osobno podsmażoną cebulkę (profilaktycznie muszę robić ten farsz z podwojonej porcji, bo jak się zapach u nas po domu rozniesie, to każdy ma ochotę sprawdzić czy dobrze solą i pieprzem doprawiłam… ) – to jako farsz do kulebiaka, pierogów lub kapuśniaczków :) (kapuśniaczków na szybkim, bez rośnięcia i jajek, cieście drożdżowym)

ja tylko dodam, że jest gotowe ciasto piernikowe, w rulonie / jak francuskie /, pięknie pachnie podczas pieczenia i fajnie smakuje :) można wykrawać foremką z dziećmi