Cóż robić, w okolicach mojego domu pojawiły się pierwsze targowiska z choinkami, to znak, że święta już bardzo blisko. W domu jak co roku stanie wysoka choinka, sięgająca prawie sufitu, naturalna, cięta. Jaką wybrać – oto jest pytanie.
Po pierwsze – nie kupuj kota w worku, czyli choinki w siatce.
- Przyjrzyj się igłom:
czy są intensywnie zielone?
czy końcówki nie są żółte?
czy nie odpadają łatwo od gałązki?
- Sprawdź, czy gałązki nie są połamane
- Jeśli kupujesz choinkę w donicy, sprawdź, czy ma korzenie. Tak, to nie żart, zdażają się niespodzianki w postaci ciętych choinek umieszczonych w pojemnikach z ziemią.
- Zwróć uwagę na rozmieszczenie gałązek:
czy są symetryczne?
czy cała choinka prezentuje się zgrabnie?
Po drugie – ma pachnieć, czy wyglądać?
Na czym zależy Ci bardziej? Skromny świerk, czy elegancka, wytrzymała jodła?
- Jodła kaukaska – prezentuje się okazale, ma gęste poszycie i piękny kształt, ale nie pachnie. Wygląda jak choinka z obrazka, dlatego jest tak chętnie kupowana. Ma grube i gęsto osadzone igły długości 2-3 cm, które są tępo zakończone i nie kłują. Igły jodły z wierzchu są błyszczące i ciemnozielone, pod spodem mają białe paski. Jeśli zależy Ci na zapachu igliwia, uzupełnij świąteczną dekorację domu świerkowymi stroikami. Jodła postoi w domu miesiąc, a nawet dłużej.
- Sosna pospolita – rzadko można ją zobaczyć w świątecznej odsłonie, Ma charakterystyczne długie igły (mają ok. 6 cm) i intensywny zapach. Bardzo wytrzymałe drzewko. Nawet bez dostępu wody będzie się pięknie prezentować do 6 tygodni. Przez długie igły trudno ją ubrać. Na sośnie sprawdzą się duże bombki rozmieszczone dość rzadko.
- Świerk pospolity – kocham go za zapach i bezpretensjonalny wdzięk. Jest niedrogi w porównaniu z innymi gatunkami, ale niezbyt wytrzymały. Szybko traci piękny wygląd, wytrzyma w domu do 2 tygodni, choć możesz przedłużyć ten czas odpowiednią pielęgnacją drzewka. Jego igły są błyszczące, mają ok. 1-2 cm długości i ciemnozielone zabarwienie i kłują. Podczas ubierania drzewka najlepiej zabezpiecz dłonie skórzanymni rękawiczkami. Świerk prezentuje się pięknie w prostych, najlepiej ręcznie robionych ozdobach. Papierowe gwiazdki i łańcuchy, ozdoby ze słomy będą pasowały do tego skromnego drzewka.
- Świerk srebrny – bardziej wytrzymały od świerku pospolitego, ale też mniej pachnący. Podobny nieco z wyglądu do jodły, odcień igieł lekko przydymionym, wpadający w niebieski. Prezentuje się eleganco w ozdobach o zimnym, „lodowym“ odcieniu.
Po trzecie – zaopiekuj się nią.
Po przywiezieniu choinki do domu daj jej czas, by rozprostowała kości, a właściwie gałęzie. Wyjmij ją z siatki i pozwól, by stopniowo przyzwyczaiła się do Twojego domu. Nie lubi bliskości kaloryferów i kominka, najlepiej czuje się w chłodnym kącie pokoju.
Stojak, czy pojemnik?
Stojaki na choinki bywają piękne. To dobra opcja, jeśli nie zależy Ci na tym, by drzewko postało dłużej. Wybierz stabilny stojak, najlepiej żeliwny, który posłuży przez lata. Te plastikowe łatwo się łamią.
W pojemniku choinka postoi dłuźej, jeśli zapiewnisz jej dostęp wody. Wybierz pojemnik dostosowany do wystroju domu. Do stylu skandynawskiego będzie pasowało duże cynowe wiadro, z ciepłymi wnętrzami rustykalnymi pięknie skomponuje się drewniana skrzynia po owocach. Do wnętrz nowoczesnych możesz zainwestować w metalową, prostą osłonę. Na dnie pojemnika umieść żwir lub potłuczone doniczki. Wstaw choinkę, ustabilizuj pień większymi kamieniami. Przerwy między kamieniami możesz uzupełnić żwirem lub ziemią. Podlewaj choinkę regularnie, choć niekoniecznie bardzo obficie.
To co, kiedy kupujecie swoją choinkę?
Komentarze
Właśnie takiego „poradnika” potrzebowałam. Co do stojaków, udało mi się znaleźć bardzo ładny, który ma przymocowaną podstawkę na wodę, przez co choinka naprawdę długo wytrzymuje. Ponadto nie ubieram od razu choinki, a dzień lub dwa stoi „goła”, ale spryskuję ją wodą i dopiero potem ubieram :)
Nie widziałam takiego stojaka, fajny patent. Życzę Ci pęknej choinki i serdecznie pozdrawiam :)