Dekoracje | Dom i ogród | Slider | Świąteczne | Świąteczne DIY

Jak zrobić świąteczny stroik krok po kroku

Świąteczne stroiki wprowadzają nas w wyjątkowy nastrój. Można je wieszać na drzwi wejściowe do domu, drzwiczki kuchennych szafek, na lustra, krzesła, na ścianę lub kłaść na stół lub komodę. Możliwości jest wiele. Dobierając stroik zwykle kierujemy się kolorystyką i stylem, w którym utrzymane są pozostałe dekoracje. To otwiera nieograniczone możliwości. I prawdopodobnie dlatego świąteczne stroiki są jedną z ulubionych świątecznych dekoracji. Można kupić stroiki gotowe i uważam, że nie ma w tym nic złego, jeśli zdecydujesz się na taki krok. Kwiaciarnie i indywidualni twórcy oferują przepiękne kompozycje na bazie naturalnych materiałów, od których trudno oderwać wzrok. Sklepy z dodatkami do domu mają szeroki wybór stroków sztucznych, wśród których można wyszperać prześliczne wzory. Możesz również pokusić się o wykonanie ozdoby własnoręcznie. Jestem pewna, że dostarczy Ci to ogromnej satysfakcji.

Jak zrobić świąteczny stroik

To Ci się przyda. Do zrobienia stroika nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Zwykle używam drucika i sekatora. Przyda się również pistolet do kleju na gorąco, jeśli będziesz chciała przymocować dodatkowe ozdoby.

Zacznij od podstawy. Na podstawę, czyli bazę na której stworzysz swój stroik możesz wybrać gotową obręcz ze styropianu, słomy lub wikliny. Jeśli nie masz pod ręką żadnej z tych rzeczy nie ma problemu. Ja zwykle w takiej sytuacji robię bazę sama. Wykorzystuję giętkie gałązki wierzby lub derenia, które formuję w okrąg i stabilizuję sznurkiem lub drucikiem florystycznym.

Podstawa i co dalej? Jeśli masz gotową podstawę, jesteś już w połowie pracy. Aby wykonać strok z naturalnych materiałów, przygotuj sobie gałązki drzew iglastych, ostrokrzewu, dzikiej róży lub derenia. Najlepiej potnij je sekatorem na kawałki podobnej wielkości. Dla ułatwienia możesz je też powiązać w małe bukieciki, które potem przymocujesz do podstawy.

Jak mocować? Najwygodniejszy jest drucik florystyczny. Jest on mocny, ale bardzo giętki i pracuje się z nim bez wysiłku. Ja zwykle wybieram drucik w kolorze zielonym, dzięki temu nie jest widoczny. Ale zdarzyło mi się kilka razy, że drucika pod ręką nie miałam i mocowałam elementy stroika żyłką lub… mocną nicią. Jak widzisz, można stosować różne patenty.

Dekoracja, czyli kropka nad I. Ostatnim elementem jest dekoracja. Możesz ostawić na minimalistyczny akcent w postaci ozdobnej wstęgi, albo przymocować za pomocą kleju na gorąco dodatkowe ozdoby. Mogą to być bombki, laski cynamonu, gwiazdki ze szkła, brokatu lub drewna, małe figurki lub dzwoneczki.

Ozdoby możesz rozmieścić symetrycznie lub skupić je w jednym miejscu. Bez względu jaką opcję wybierzesz, jestem pewna, że stroik będzie przepiękny.

Z czego można zrobić stroik?

W swojej karierze wykonałam dziesiątki stroików na potrzeby sesji fotograficznych. Przygotowałam nawet kolaż, który pokazuje niektóre zrobione przeze mnie prace.

Poza stroikami tradycyjnymi są tu również wieńce świąteczne zrobione z popcornu nawleczonego na nitkę, przypraw korzennych takich jak cynamon i anyż przyklejonych do podstawy a nawet stroik jadalny z ciasta piernikowego i bezy. Jedyne co Cię ogranicza, jest Twoja własna wyobraźnia. Życzę nieskrępowanej kreatywności i dużo pozytywnych doświadczeń przy robieniu swojego stroika świątecznego.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *