baby, mazurki i inne słodkości | Ciasta i ciasteczka | dzieci w kuchni | Kuchnia | Przepisy | Święta | Wegetariańskie | Wielkanoc | wielkanocne potrawy

Baranek z ciasta. Czy to może się udać?

Dostaję sporo dramatycznych pytań, dotyczących niewinnego baranka z ciasta. Piekę go co roku z podawanego już tutaj przepisu, a dziś postaram się wytłumaczyć, co zrobić, żeby przedsięwzięcie nie legło w gruzach.

Forma – korzystam z popularnej formy kupionej w Lidlu. Podobne można dostać w wielu innych sklepach. Pokryte są zazwyczaj warstwą teflonu, która teoretycznie ma zapobiec przyklejeniu się ciasta. Pamiętajmy, że kształt formy jest dość wymyślny i lepiej zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami. Należy formę otworzyć, zdejmując boczne zaczepy i posmarować ją dość grubą warstwą roztopionego masła. Gdy masło zastygnie, formę składam.

Wyciekanie ciasta – ciasto, którego używam, to popularna odmiana babki piaskowej. Jest proste do wykonania, ale dość rzadkie. Tu pojawia się problem z wyciekaniem ciasta z nieszczelnej formy. Żeby temu zapobiec, przygotowuję arkusz folii aluminiowej nieco dłuższy od podstawy formy i składam go na cztery. Mam oto dość sztywny kawałek, którym owijam spód formy. Pisząc spód, mam na myśli głowę baranka, po piecze się go do góry nogami :)

Temperatura piekarnika – w przepisie podaję 180 st.C i trzeba pamiętać, że piekarnik musi być koniecznie rozgrzany do tej temperatury przed włożeniem do niego baranka. Inaczej ciasto zacznie wyciekać.

Wyjmowanie z formy – trzeba pamiętać, żeby ciasto przestygło. Następnie delikatnie zdejmujemy zaciski i otwieramy formę. Baranek będzie potrzebował kilka zabiegów upiększających. Ostrym nożykiem pozbawiam go niepotrzebnych fragmentów, które wyciekły podczas pieczenia i przycinam podstawę, tak by mógł stabilnie stać.
Zdaje się, że to wszystko, mam nadzieję, że komuś przyda się ten barankowy kurs.

Baranek
… lub babka piaskowa

[przepis]

120 g miękkiego masła plus masło do wysmarowania formy

100 g cukru pudru

2 łyżki cukru waniliowego

2 jajka

1/2 łyżeczki skórki otartej z cytryny

szczypta soli

75 g mąki pszennej

50 g mąki ziemniaczanej

½ łyżeczki proszku do pieczenia

[/przepis]

  1. Formę na baranka dokładnie wysmarować masłem.
  2. Masło włożyć do miski. Dodać cukier puder i cukier waniliowy. Utrzeć mikserem na puszystą masę.
  3. Zmniejszyć obroty miksera i wciąż miksując, dodawać po jednym żółtku oraz skórkę z cytryny.
  4. Do miski przesiać oba rodzaje mąki z proszkiem do pieczenia
  5. Do masy maślanej dodać stopniowo oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Wymieszać do połączenia składników.
  6. Białka ze szczyptą soli ubić na sztywno.
  7. Dodać do ciasta, delikatnie połączyć.
  8. Przelać ciasto do przygotowanej formy, postawić formę na blasze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st.C. Piec ok. 45 minut.
  9. Wyjąć z piekarnika, odstawić do ostygnięcia, a następnie delikatnie wyjąć z formy.

Taki piaskowy baranek jest u nas ozdobą wielkanocnego stołu i koszyczka ze święconką. Oprószony cukrem pudrem, przewiązany wstążką wygląda doprawdy wspaniale.
Z podwójnej porcji podanych składników możecie upiec klasyczną babkę piaskową.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wedle powyższego przepisu i zachowania wszystkich wskazówek baranek, choć ciasto wyszło dość gęste, wypłynął w trakcie pieczenia z formy, a potem opadł. Dodatkowo piekarnik do czyszczenia i śmierdzi spalenizną w domu. Nie polecam – szkoda składników ;-(

Własnie upiekłam z tego przepisy pięknego i pysznego baranka. Ciasto wcale nie wypływało. Serdecznie dziekuje i życzę Wesych Świat :)