Dekoracje

Jak zrobić zielnik?

Zioła, jako element dekoracyjny, czemu nie? Uwielbiam stare ryciny z motywem ziół, książki o ziołach, ręcznie robione zielniki. Mój ulubiony motyw to oczywiście lawenda. Zachęcam do zrobienia własnej karty botanicznej lub całego zielnika, jeśli starczy Wam cierpliwości.

Wykorzystałam zwykłą kartkę w formacie A4, która zostala postarzona bardzo prostą metodą. Nieco mocnej herbaty i trochę cierpliwości, a kartki wyglądają, jakby miały co najmniej 100 lat. Do tego taśmy  bawełniane lub papierowe, sznurek, kolorowe tagi, ołówek, nożyczki, no i najważniejsze – zioła. Zaczynamy?

 

 

Przygotowanie okazów do zielnika

  • Rośliny do zielnika powinny być zdrowe, ładnie rozwinięte. Jeśli są to kwiaty, powinny mieć przynajmniej jeden rozwinięty kwiat i liść, co pomoże w lepszej identyfikacji. Wybrane okazy należy ułożyć na papierowych ręcznikach. Należy przy tym pamiętać, że kwiatki i listki powinny być rozprostowane. Po wysuszeniu nie można będzie tego poprawić.
  • Rośliny włożone między dwa kawałki ręcznika należy przełożyć gazetami i przycisnąć ciężkimi książkami.
  • Przez pierwsze 3-4 dni trzeba zmieniać wilgotne ręczniki na suche. Do całkowitego wysuszenia roślin potrzeba przynajmniej 2 tygodnie.

Gotową kartę botaniczną można oprawić w ramkę. Kilka kart może stworzyć początek pięknej kolekcji. Ciekawa jestem, jakie jest Wasze ulubione ziółko? Pięknego dnia Wam życzę!

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cudności nad cudnościami! Chciałabym zobaczyć minę pani od biologii Twoich córek, gdy wykorzystają dane im geny i przyniosą takie cacka jako zadanie domowe…

Gdzie można znaleźć takie koperty zapinane na sznurek? Można je gdzieś kupić czy robiłaś je sama? Baaardzo proszę o odp. bo od dawna mi to zaprząta głowę.

Super pomysł. Moje dzieci jeszcze za małe na zielnik, ale w przyszłym roku ruszamy na łąkę. Tym bardziej, że mamy takie karteczki w krateczki.:))