Jak zrobić zielnik?

28 sierpnia 2012, 07:38 | Dekoracje | 7
Jak zrobić zielnik?

Zioła, jako element dekoracyjny, czemu nie? Uwielbiam stare ryciny z motywem ziół, książki o ziołach, ręcznie robione zielniki. Mój ulubiony motyw to oczywiście lawenda. Zachęcam do zrobienia własnej karty botanicznej lub całego zielnika, jeśli starczy Wam cierpliwości.

Wykorzystałam zwykłą kartkę w formacie A4, która zostala postarzona bardzo prostą metodą. Nieco mocnej herbaty i trochę cierpliwości, a kartki wyglądają, jakby miały co najmniej 100 lat. Do tego taśmy  bawełniane lub papierowe, sznurek, kolorowe tagi, ołówek, nożyczki, no i najważniejsze – zioła. Zaczynamy?

 

 

Przygotowanie okazów do zielnika

 • Rośliny do zielnika powinny być zdrowe, ładnie rozwinięte. Jeśli są to kwiaty, powinny mieć przynajmniej jeden rozwinięty kwiat i liść, co pomoże w lepszej identyfikacji. Wybrane okazy należy ułożyć na papierowych ręcznikach. Należy przy tym pamiętać, że kwiatki i listki powinny być rozprostowane. Po wysuszeniu nie można będzie tego poprawić.
 • Rośliny włożone między dwa kawałki ręcznika należy przełożyć gazetami i przycisnąć ciężkimi książkami.
 • Przez pierwsze 3-4 dni trzeba zmieniać wilgotne ręczniki na suche. Do całkowitego wysuszenia roślin potrzeba przynajmniej 2 tygodnie.

Gotową kartę botaniczną można oprawić w ramkę. Kilka kart może stworzyć początek pięknej kolekcji. Ciekawa jestem, jakie jest Wasze ulubione ziółko? Pięknego dnia Wam życzę!

 

Beata Lipov

Ponoć mówią, że jestem najbardziej zakręconą 40-to latką w Polsce. Tysiąc pomysłów na minutę to moja specjalność. Gotuję, prowadzę warsztaty, biegam, wyciskam poty na siłowni, piszę książki, spotykam się z czytelnikami, motywuję dziewczyny takie jak Ty do dbania o siebie i zdrowszego, piękniejszego życia. Lawendowy Dom to także Twój dom.

Zapraszam
Beata Lipov

Komentarze

7 odpowiedzi na “Jak zrobić zielnik?”

 1. Vanilia81 pisze:

  Cudności nad cudnościami! Chciałabym zobaczyć minę pani od biologii Twoich córek, gdy wykorzystają dane im geny i przyniosą takie cacka jako zadanie domowe…

 2. Anitakrol pisze:

  Gdzie można kupić takie tagi?

 3. Ania Cirin pisze:

  Właśnie jestem na etapie robienia zielnika z Olkiem. Nasz jest trochę bardziej „męski” w formie:)

 4. Van pisze:

  Gdzie można znaleźć takie koperty zapinane na sznurek? Można je gdzieś kupić czy robiłaś je sama? Baaardzo proszę o odp. bo od dawna mi to zaprząta głowę.

 5. Mesh pisze:

  Super pomysł. Moje dzieci jeszcze za małe na zielnik, ale w przyszłym roku ruszamy na łąkę. Tym bardziej, że mamy takie karteczki w krateczki.:))

 6. Monika pisze:

  Widzicie, a niektórzy dorośli takie rzeczy (może mniej dekoracyjne ale jednak) muszą w ramach edukacji przygotowywać ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *