Dolny pasek | W świecie diet

Jajka pod lupą


Skarb pod skorupką…

     Jajko to prawdziwy żywieniowy skarb. Zawiera 70 kcal, a  jednocześnie jest  bogatym źródłem witamin: A, E, D, K oraz B12, kwasu foliowego i składników mineralnych : fosforu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu, siarki. W żółtku

znajduje się również luteina, która poprawia widzenie, chroni oczy przed promieniowaniem UVA, UVB  oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Jajka mają również korzystny skład tłuszczu. Zawierają kwasy omega-3 i omega-6, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz jedynie niewielką ilość „złych“ nasyconych kwasów tłuszczowych.

Co z tym cholesterolem?

   Najbardziej kontrowersyjnym składnikiem jajka jest cholesterol. Rzeczywiście jajka mają go sporo, ale nigdy nie udowodniono, że po ich zjedzeniu pojawi się we krwi zatykając żyły i tętnice. Obecna w jajku lecytyna zapobiega odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Wiele badań przeprowadzonych przez różne ośrodki naukowe na świecie wykazało, że nawet codzienne spożycie jajek przez ludzi zdrowych nie ma żadnego związku z chorobami serca. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nawet 10 sztuk tygodniowo nie powinno zaszkodzić. Jednak u osób z cukrzycą lub wysokim poziomem cholesterolu zaleca się ograniczenie spożycia jajek do 2 tygodniowo.

Jak gotować?

  Najlepiej gotować w taki sposób, aby ścięte było zarówno białko jak i częściowo żółtko. Czyli ok. 3-5 minut w zależności od wielkości jajka. Takie są najzdrowsze. Na twardo najlepiej gotować od 8 do 10 minut. Nie należy jednak przekraczać 10 minutowego czasu gotowania, ponieważ powoduje to straty witamin i obniża wartość odżywczą. Ponadto wokół żółtka powstaje nieapetyczna ciemna obwódka. Jajecznicę najlepiej przyrządzać na parze, ponieważ podczas smażenia powstają szkodliwe dla zdrowia dioksyny.

Świeże, cze nie?

       Aby sprawdzić świeżość jajka należy włożyć je do wody. Świeże będzie leżało na dnie naczynia. Po rozbiciu ma gęste i nierozlewające się białko, a żółtko wypukłe i lśniące. Jeżeli ma powyżej 3 tygodni, będzie wyraźnie unosiło się ku górze.

Tajny kod

Zgodnie z przepisami UE jajka muszą być stemplowane. Najważniejsza jest pierwsza cyfra wybita na skorupce oznaczająca sposób chowu kur :

Cyfra 3 oznacza chów klatkowy – kury całe życie spędzają w klatkach, tak małych,       że nie mogą nawet rozłożyć skrzydeł, dziobią się, ranią, często zarażają chorobami. Hodowcy karmią je wyłącznie sztucznymi karmami, dodając nierzadko antybiotyki i hormony wzrostu. Zwierzęta w takich warunkach produkują więcej hormonów stresu, które tak jak antybiotyki przedostają się do jajek.

Cyfra 2 oznacza chów ściółkowy – kury karmione są paszą, spędzają całe życie w zamkniętym pomieszczeniu, ale mogą swobodnie poruszać się.

Cyfra 1 oznacza chów wolno-wybiegowy – kury zamykane są najczęściej na noc, a w ciągu dnia poruszają się swobodnie po świeżym powietrzu, jedząc trawę, dżdżownice. Jajka od takich kur są smaczniejsze i zdrowsze.

Cyfra 0 oznacza chów ekologiczny – kury hodowane są w tradycyjny sposób. W zimie karmione są pokarmem z certyfikatem ekologicznym.

Te urocze zielononóżki

Kury zielononóżki hodowane są wyłącznie w gospodarstwach ekologicznych, ponieważ uwielbiają swobodę, trawę, a kiedy zamyka się je na dłużej zdychają. Jajka od tych kur mają zdecydowanie mniej cholesterolu, większe żółtka i rzadziej uczulają alergików.  Jajka przepiórcze zawierają mniej tłuszczu i cholesterolu niż jajka kurze. Charakteryzują się najwyższą zawartością przyswajalnego fosforu. Są  bogatym źródłem żelaza, miedzi i witamin z grupy B. Przeważnie nie wywołują reakcji alergicznych u osób uczulonych na  kurze białko. Dlatego są pożądane w diecie dzieci. Ich białko ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Polecane są chorym na cukrzycę, astmę, z anemią, z chorobami nerek i wątroby.

Jajka to niezwykle odżywczy i wartościowy produkt. Wspaniałe źródło witamin i składników mineralnych. Przyspieszają przemianę materii i na długo hamują głód. Są smaczne, niedrogie i łatwe w przygotowaniu.

tekst: Karolina Kisielińska-Tomczak

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytałam jakiś czas temu artykuł nt. jajek i właśnie wypowiadał się pan ogólnie rzecz biorąc który jajami się zajmuje że właśnie powinno się spożywać jajką i że zawierają ten dobry cholesterol :)