Kuchnia | przetwory

Surówka z kiszonych warzyw. Krótki kurs domowego kiszenia

Mogę śmiało napisać, że kiszonki to nasze dobro narodowe. Mają zbawienny wpływ na odporność, szczególnie teraz, w tym trudnym czasie warto o tym pamiętać. Poza tym wspierają układ krwionośny, regulują trawienie, są naturalnym antybiotykiem, mają działanie przeciwreumatyczne. Są smaczne i można je przygotować samodzielnie z ogólnodostępnych warzyw. W okresie zimowym polecam szczególnie marchewkę, buraki, kapustę, kalafiora, paprykę, cukinię. Gotową kiszonkę trzymamy w lodówce lub chłodnej spiżarni. Kiszone warzywa możesz podawać z posiekaną natką pietruszki, cebulą, szczypiorkiem. Świetnie smakują z dodatkiem startego jabłka i skropione oliwą.

Krótki kurs domowego kiszenia

Przygotowanie kiszonki jest proste, nie potrzeba do tego specjalistycznych urządzeń, ani wyjątkowych umiejętności. Wystarczy zastosować kilka poniższych zasad.

  • Pamiętaj, aby do kiszenia używać naczyń kamionkowych lub szklanych z pokrywką
  • Naczynie przed użyciem starannie umyj i wyparz.
  • Warzywa możesz pokroić w mniejsze kawałki lub poszatkować
  • Posolone warzywa ubij starannie w słoju. Możesz użyć do tego drewnianego tłuczka.
  • W warunkach domowych proces kiszenia zachodzi w temperaturze ok. 22 °C. Naczynie z kiszonką umieść w ciepłym miejscu, aby zapewnić jej optymalne warunki.
  • Proces kiszenia zachodzi w ciągu 3-6 dni, w zależności od temperatury. Po tym czasie kiszonkę należy przenieść do chłodnej spiżarni lub lodówki, aby zatrzymać proces.
  • Podczas kiszenia warzywa powinny być cały czas zanurzone w soku. Należy przykryć je talerzykiem i docisnąć kamieniem lub słoikiem z wodą.

Surówka z kiszonych warzyw

kg kapusty

3 marchewki

długi ogórek

papryka

cebula

3 ząbki czosnku

liść laurowy

3 ziarna ziela angielskiego

2 łyżki soli

Kapustę poszatkować. Ogórki i marchewkę pokroić w cienkie plasterki, paprykę i cebulę paski.

Warzywa przełożyć do miski, dodać czosnek, liść laurowy, ziele angielskie i sól.

Dokładnie wymieszać i odstawić na 3-4 godziny, żeby puściły sok. Następnie przełożyć do czystego, wyparzonego wcześniej naczynia z zakrętką.

Starannie ubić, przycisnąć talerzykiem z obciążnikiem i zakręcić. Zostawić w ciepłym miejscu na ok. 4-6 dni.

Po tym czasie kiszonka powinna być gotowa. Należy ją przechowywać w chłodnym miejscu, aby przerwać proces kiszenia.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *