Wiosna wybucha znienacka i zalewa nas kolorami. Wiosenne kwiaty właśnie teraz mają swoje wielkie show – ozdabiają rabaty, trawniki, balkony, tarasy i nasze wnętrza. Jestem pewna, że równie chętnie jak ja kupujesz od czasu do czasu kilka doniczek hiacyntów, stokrotek lub szafirków, by przynieść do domu trochę tak długo wyczekiwanej wiosny. Zadbaj o nie, by pięknie się prezentowały i jak najdłużej było ozdobą Twojego mieszkania.
Co kwitnie wiosną
Już w połowie lutego, kiedy powoli masz już dość zimy i zaczynasz marzyć o wiośnie, rozpoczynają kwitnienie przebiśniegi. Na początku marca pojawiają się krokusy, a tulipany wychylają z ziemi swoje zielone nosy, zaczynają też kwitnąć stokrotki i bratki. Od kwietnia zaczynają kwitnienie hiacynty, tulipany, szafirki i irysy. No i rozpoczyna się prawdziwe multimedialne widowisko, w którym kwiaty grają pierwsze (i drugie) skrzypce.
Kwiatowy shopping
Centra ogrodnicze, kwiaciarnie, supermarkety i stoiska na bazarach pełne są kwitnących roślin cebulowych oraz bratków, stokrotek i prymulek w najróżniejszych kolorach i odmianach. Wybór jest ogromny. Masz do wyboru kwiaty cięte, które wiosną można kupić chyba wszędzie lub kwiaty w doniczkach. Możesz kupić gotowe kompozycje kwiatów w donicach, koszach lub skrzynkach lub zdecydować się na pojedyncze kwiaty w małych, plastikowych doniczkach. Gotowce oczywiście są piękne, ale też sporo kosztują. Pojedynczo sprzedawane hiacynty, szafirki czy stokrotki są tańsze i od Ciebie będzie zależało, jak je wyeksponujesz, by cieszyć się nimi przez dłuższy czas.
Jak przedłużyć trwałość tulipanów i innych kwiatów ciętych
- Opłucz łodygi z zanieczyszczeń i ziemi. Dzięki temu woda, w której będą stały kwiaty, zachowa dłużej świeżość.
- Wybierz odpowiednio duże naczynie. Powinno być dokładnie umyte, tak by usunąć z niego wszelkie osady i zanieczyszczenia, przyspieszające rozwój bakterii.
- Do naczynia nalej wodę w temperaturze pokojowej pozbawioną chloru. Wystarczy, że woda z kranu postoi przez noc w butelce lub słoju, a chlor się ulotni. Uzupełniaj wodę w razie potrzeby, a wymień całkowicie na świeżą po 2-3 dniach.
Bukiet świeżych, nie rozwiniętych tulipanów cieszy swoim wyglądem do tygodnia, pod warunkiem, że kupiłaś kwiaty świeżo cięte i nie rozwinięte. Postaw go daleko od kaloryfera i postaraj się, by nie padały na niego promienie słońca. Przekwitanie przyspieszają też owoce, więc nie stawiaj swoich kwiatów obok patery z owocami. Cięte hiacynty mogą wytrzymać nawet do dwóch tygodni. Wyglądają zjawiskowo i w dodatku mają piękny zapach. Ładnie się prezentują w prostym, szklanym wazonie lub w kilku pojedynczych niewielkich słoikach lub szklankach.
Jak pielęgnować wiosenne kwiaty doniczkowe
- Jeśli chcesz cieszyć się nimi dłużej, trzymaj je na dworze. Kompozycje z kwiatów hodowanych w doniczkach możesz ustawić na balkonie, tarasie lub parapecie tak, by były widoczne z mieszkania.
- Unikaj miejsc nasłonecznionych, które przyspieszają przekwitanie.
- Podlewaj je regularnie, dbając, by ziemia była stale lekko wilgotna, ale by nie stała w niej woda. Lepiej, by kwiaty miały za sucho, niż za mokro, bo wtedy korzenie i cebula zaczną gnić.
- Gdy kwiaty cebulowe przekwitną, podlewaj je nadal niewielką ilością wody do momentu, aż liście będą zupełnie żółte. Pozwól liściom uschnąć. Wtedy wyjmij cebule z pojemników, obetnij suche liście, oczyść cebulę z ziemi, włóż do papierowej torebki i przechowaj w suchym, chłodnym miejscu do września. Wtedy możesz posadzić je w ogródku.
- Kwiaty takiej jak prymulki, bratki lub stokrotki często są traktowane jak kwiaty jednoroczne. Gdy przekwitną, obetnij uschnięte kwiaty i również możesz je przesadzić na ogródkową rabatę. Zakwitną ponownie za rok.
Wiosenna kompozycja z kwiatów doniczkowych i ciętych
Możesz postawić na jeden kolor, na dwa lub wymieszać kilka kontrastujących barw. Tu wszystko zależy od Twojej wyobraźni i upodobań. Mieszaj, miksuj, baw się kolorem. Wykorzystaj kwiaty cięte i kwiaty w doniczkach, aby stworzyć prostą, nietypową kwiatową kompozycję.
Potrzebne będą:
3 sadzonki prymulek w różnych odcienia różowego
2 hiacynty
15 różowych tulipanów
żwir lub keramzyt ogrodniczy
przepuszczalna ziemia
mech
miska o średnicy ok. 25 cm
wazon lub słoik
Postaw wazon lub słoik na środku miski. Na dno miski wysyp cienką warstwę żwiru lub keramzytu i cienką warstwę ziemi. Wyjmij prymulki i hiacynty z plastikowych osłonek i ustaw je w misce wokół słoika. Dodaj ziemię, tak ,by cebule hiacynta wystawały ponad nią, a korzenie były przykryte. Między kwiaty ułóż kawałki mchu. Przytnij tulipany odpowiednio do wysokości wybranego przez Ciebie naczynia. Włóż je i zalej wodą. Nawilżaj delikatnie ziemię w misce i uzupełniaj regularnie wodę w naczyniu z tulipanami. Gdy przekwitną, wymień je na świeże kwiaty.
Czy to na balkonie, czy w domu, otocz się wiosennymi kwiatami i ciesz się nimi, ile się da, bo na ten wyjątkowy, magiczny moment będziesz musiała czekać kolejny długi rok :) Już za chwilę, już za momencik rozpocznie się sezon balkonowy. Poszukaj pomysłów na balkon w czterech różnych stylach oraz wiele innych inspiracji i kreatywnych pomysłów w Magazynie Online Westwing. Życzę Ci pięknego, słonecznego dnia!
Artykuł powstał we współpracy z Westwing Home and Living
Zdjęcia: Living4media
Komentarze
Ja na razie w moim mini mieszkanku nie mam za bardzo pola do popisu ale trzeba jednak będzie pomyślec o jakiejś skromnej kompozycji, bo szkoda byłoby nie skorzystać z tego pięknego czasu. Wiosenne kwiaty są jedyne w swoim rodzaju – takie świeże i delikatne.
Ula, masz rację. Czasem nawet maleńka doniczka szafirków, czy ładnie wyeksponowany hiacynt wprowadza cudowny, wiosenny nastrój :) Pozdrawiam serdecznie!
hmmm nie wiem jaki sposób ale u mnie stały 2 tyg tylko im wodę często zmieniałam i nic więcej …. czekam na swoje tulipany w ogrodzie ….. a może znasz jakieś odmiany traw do donic na taras????
Ja też czekam, aż moje zakwitną, ale jeszcze trochę ciepła im potrzeba :)
Musze poczytac, jestem od kwiatow uzalezniona.To moj swiat:)
Oj, mam tak samo :))))
Ja gdzies czytalam ze z tulipany rosna ok. 10 cm wstawione do wazonu. Potem coby nie robic, przekwitna. U mnie sie sprawdza. Raczej dluzej niz tydz. nie stoja.
Z domowych sposobow slyszalam jeszcze o wrzuceniu do wody miedzianej monety albo odrobiny cukru. Podobno lubia. Sama nie stosowalam.
Też o monecie słyszałam, ale nie próbowałam :)
Moneta hihi, dziwna metoda, w zyciu bym nie wpadla:D:);)
U mnie tulipany stoja max. 8-9 dni. Podcinam im koncowki na poczatku I zmieniam wode…
Aby tulipan stał długo w wazonie gdy trafi do naszego domku obowiązkowo trzeba go przyciąć a do wody dodać łyżkę cukru. Później już tylko dolewamy wody ale jej nie wymieniamy. Świeże tulipany w temp.pokojowej wytrzymają do 2tyg. Sposób ten polecili mi zaprzyjaźnieni ogrodnicy którzy mają pola tulipanów a wygląda to bajecznie ☺
Magda, dzięki piękne dziewczyno, patent do wypróbowania koniecznie!
Tez sprobuje, dzieki:)
Ja do tulipanów wrzucam grosz lub dwa grosze wtedy tulipany wytrzymują również do 2 tygodni. Pozdrawiam
To jakis zart?:D:D:D
Nie, tak robię. Przycinam końce łodyg daję do zimnej wody i wrzucam miedziany grosz lub dwa. Polecam :-)
też wrzucam miedziaka :)