Dom i ogród

Remont małej łazienki w stylu loft ze złotymi dodatkami.

Styl loftowy wywodzący się z surowych, industrialnych pofabrycznych przestrzeni z sukcesem wdarł się do naszych wnętrz. Lubimy go za nieoczywiste rozwiązania, oszczędną kolorystykę i funkcjonalny minimalizm. Sprawdza się tam, gdzie zależy nam na uporządkowanej przestrzeni. Dobrze wygląda zarówno w dużych otwartych wnętrzach, jak i małych pomieszczeniach o zdefiniowanym przeznaczeniu. Spodoba się osobom, które poszukują ponadczasowych rozwiązań, a to dlatego, że loft nie jest odkryciem ostatnich lat. Czerpie z tradycyjnej bazowej kolorystyki, naturalnych materiałów, graficznych, prostych linii. Wnętrza loftowe poddają się łatwo wszelkim przeobrażeniom i metamorfozom, a to dlatego, że wybaczają wiele i są otwarte na brak konwencji. Właśnie czegoś takiego było nam trzeba przy planowaniu metamorfozy łazienki w naszym wiejskim domu. Jako, że jest to dom niewielki, budowany dawno, dlatego podczas remontu bez końca rozwiązywaliśmy łamigłówkę, jak unowocześnić niewielką przestrzeń, jednocześnie zachowując jej tradycyjny charakter.

Planowanie remontu

Przygotowując projekt remontu domu najważniejsza jest dla mnie spójna idea całości. Zastanawiam się zawsze, gdzie znajduje się dom lub mieszkanie, z jaką historią się wiąże i kto będzie użytkował projektowaną przestrzeń. My chcieliśmy domu praktycznego, łatwego do utrzymania w czystości, ale ciepłego i przytulnego. Dlatego łazienka musiała pasować do reszty domu. Nasze wnętrza są osadzone w tradycyjnej kolorystyce, mającej swoje początki w latach 30-tych dwudziestego wieku. Zwróćcie uwagę na posadzki klatek schodowych starych kamienic, na niewyremontowane podłogi wiejskich sklepów, piekarni, zakładów tkackich. Na ściany starego metra w Paryżu, czy zapomnianego sklepiku gdzieś na prowincji lub na ganki wiejskich domów. Wszędzie tam często stosowano niezbyt wymyślne, ogólnie dostępne kafle w biało czarnej kolorystyce. I właśnie tego się trzymaliśmy. Dodatkowo na parterze domu mamy wiekową podłogę z przepięknych sosnowych dech. Została starannie odnowiona i zabezpieczona. Podłoga drewniana ma urzekający, ciepły odcień, z którym doskonale gra chłodna biało-czarna kolorystyka domu.

Remont łazienki – nasze wybory

Posadzka

Początkowo chcieliśmy na podłodze w łazience zastosować popularny obecnie gres imitujący naturalne drewno. Ale uwaga, w tym rozwiązaniu tkwią dwie pułapki.

  1. Decydując się na rozwiązanie, które w danej chwili jest bardzo popularne, żeby nie rzec modne, ryzykujesz, że twój projekt może szybko stać się przestarzały. Kafle drewnopodobne to hit ostatnich lat. Zwróć uwagę, że oferują je wszyscy producenci ceramiki i wszystkie markety budowlane. To najczęściej obecnie wybierane rozwiązanie, które będzie popularne do czasu, aż pojawi się kolejny mocny wnętrzarski trend. Dlatego szukając rozwiązań do kosztownych remontów, a takim bez wątpienia jest remont łazienki, stawiam na klasykę. I zawsze zadaję sobie pytanie, czy materiały i wzory które wybieram obronią się za 10 lat?
  2. Drugi ważny aspekt to drewno w domu. Zwykle mamy drewnianą lub drewnopodobną podłogę w salonie i pokojach. Dobrze, aby podłoga była spójna, ale czasami ponosi nas fantazja i wybieramy bez opamiętania różne wzory i faktury do każdego z pomieszczeń. Jeśli dodamy kolejny wzór drewnopodobnych kafli w łazience, mamy przepis na chaos w czystej postaci. Dlatego decydując się na kafle o wzorze drewna w łazience dobierz je starannie do posadzki, którą masz w pozostałych pomieszczeniach.

Dwie umywalki

To nasz świadomy wybór, wynikający z kwestii czysto praktycznych. Dwie umywalki, dwie pojemne szafki do przechowywania, to większy porządek. Wszystkie kosmetyki mają swoje miejsce w szufladach i dodatkowo w szafkach z lustrami, za którymi kryją się liczne półki. Dzięki temu uniknęliśmy wizualnego bałaganu na małej przestrzeni, a wszystkie potrzebne rzeczy są w zasięgu ręki. W dodatku mamy jasny podział, która umywalka jest czyja, co przy 4 użytkujących jedną łazienkę osobach zdecydowanie wpływa na zminimalizowanie konfliktów. Wybraliśmy umywalki nablatowe, nawiązujące wyglądem do tradycyjnych rozwiązań z początków ubiegłego wieku. Dzięki temu jestem pewna, że obronią się one także prze kolejne 20 lat.

Ścianka prysznicowa

To ukłon w kierunku stylu loft. Surowa, ale praktyczna. Takie rozwiązanie polecam do pomieszczeń niewielkich. Ścianka zabiera mniej przestrzeni niż zabudowana kabina. W dodatku cenię ją za to, że łatwo się czyści.

Złote dodatki

Chłodne odcienie czerni i bieli pięknie kontrastują z ciepłą barwą szczotkowanego mosiądzu. To kolejny ukłon w stronę tradycji. Prosta forma kranów i baterii prysznicowej dobrze się wpisuje w loftowy styl, a kolor złota w surowym wnętrzu wprowadza kontrolowany dysonans, który nadaje całości indywidualnego charakteru. Wybierając złote dodatki trzeba uważać, aby nie przesadzić. Złoto kojarzy się w pierwszej kolejności z tandetnymi wnętrzami nowobogackich rosyjskich oligarchów, chcących podkreślić swoje bogactwo. Dlatego wybrałam szlachetny, nieco przydymiony mosiądz. Warto też zerwać z powszechnym przekonaniem, że jak złoto, to po całości. Dlatego postawiłam tylko na kilka mosiężnych elementów, resztę pozostawiając w klasycznej odsłonie.

Drewniane drzwi

Nasze drzwi to zaskakujący element w uporządkowanej przestrzeni łazienki. Wykonane są z surowego drewna i przypominają drzwi stajenne. W przypadku naszej rodziny nie jest to szczególne zaskoczenie. Początkowo chciałam drzwi pomalować na biało, tak jak wykonane na zamówienie drewniane białe ościeżnice. Jednak uznałam, że ciepły odcień surowego drewna świetnie współgra z chłodem posadzki i ścian. W podobnej kolorystyce i stylu jest mała półka nad kompaktem, która pełni funkcję mini galerii.

Białe kafle

Tu znowu klasyka, która się doskonale wiąże z surowym stylem naszej łazienki. Jednak biała cegiełka została ułożona w prostych liniach, co nadaje wnętrzu minimalistycznego wyglądu pasującego do stylu loftowego.

Moim okiem

Jestem zadowolona z końcowego efektu. Łazienka współgra z klimatem całego domu. Jest przytulna, ale nie przesłodzona. Łatwa do utrzymania w czystości, praktyczna i wygodna w użytkowaniu. No i przede wszystkim bardzo nam się podoba :)

Jeśli planujesz remont, szykujesz mieszkanie do wynajmu lub chcesz odświeżyć pomieszczenie niewielkim kosztem skontaktuj się ze mną ( beata@lawendowy-dom.com.pl ). Przygotuję projekt, pomogę w wyborze materiałów i dodatków, podpowiem niedrogie rozwiązania, które odmienią Twoje wnętrze :)

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *