Ciasta i ciasteczka | Kuchnia | Wegetariańskie

Oponki serowe. Pokochaj olej rzepakowy.

Oponki serowe kochają zarówno mali jak i duzi smakosze. Takie oponki smażyła niania mojej córeczki i zawsze niesamowicie nam smakowały. Te serowe pączki przygotowuje się niezwykle prosto. Aby je spulchnić, zamiast drożdży dodaję do ciasta sodę, dlatego przygotowuje się je doprawdy bardzo szybko. Podczas smażenia oponki rosną i stają się delikatne, puszyste i złociste. Przed podaniem posypuję je cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym. Są po prostu przepyszne!

Olej rzepakowy – jaki wybrać?

Olej rzepakowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych tłuszczów. Jest doskonałym źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych jedno- i wielonienasyconych (ALA i LA), które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Występuje na sklepowych półkach w wielu wersjach i warto wiedzieć, do czego najlepiej nadaje się olej tłoczony na zimno, rafinowany, czy smakowy, doprawiony ziołami.

Olej rzepakowy rafinowany

To najpopularniejsza odmiana oleju. Warto pamiętać, że rafinacja oznacza proces oczyszczania oleju polegający na usunięciu z niego substancji niekorzystnych pod względem jakościowym i zdrowotnym. Takie substancje mogą się znaleźć w roślinach oleistych w wyniku asymilacji ich podczas procesu wzrostu lub suszenia. Proces rafinacji nie wpływa na zawartość cennych kwasów Omega-3, a oczyszczony olej rzepakowy nadaje się do smażenia. Ma bardzo wysoką, bo aż 242 st. C temperaturę dymienia, ma neutralny smak, który nie zaburza smaku potraw, jest świetną bazą do sosów oraz wypieków[1].

Olej rzepakowy nierafinowany

Jest to olej tłoczony na zimno, który nie przechodzi procesu oczyszczania. Jego jakość zależy w dużej mierze od surowca, jakiego użyto do produkcji. Sięgając po ojej nierafinowany, musimy być przekonani o uczciwości producenta. Smak i zapach oleju nierafinowanego jest wyrazisty. Warto użyć go do sałatek, ale należy pamiętać, że nie nadaje się do smażenia.

Olej rzepakowy z dodatkiem innych olejów

To nie tylko kolejna wersja smakowa, ale też nieco inne właściwości. Mieszanka oleju rzepakowego i lnianego to prawdziwa dobroczynna bomba kwasów Omega-3. Olej rzepakowy połączony z olejem z pestek dyni sprawdzi się natomiast doskonale przy doprawianiu zup kremów, nadając im wyjątkowy lekko orzechowy smak.

Wśród bogatej oferty olejów warto wybierać z głową i zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia. Olej rzepakowy jest jednym z najbardziej odpornych na utlenianie tłuszczy, jednak najlepiej przechowywać go w ciemnym miejscu.

Oponki serowe

[przepis]

400 g sera białego półtłustego

450 g mąki + dodatkowo do podsypania

łyżeczka sody

łyżeczka proszku do pieczenia

2 łyżki cukru waniliowego

jajko

dwa żółtka

2 łyżki jogurtu greckiego

łyżka oleju rzepakowego rafinowanego

2 łyżeczki wódki

olej rzepakowy rafinowany do smażenia

cukier puder wymieszany z cukrem waniliowym do posypania

[/przepis]

  1. Ser zmielić.
  2. Mąkę z sodą i proszkiem do pieczenia przesiać do miski.
  3. Dodać cukier, jajko, żółtka, olej rzepakowy, wódkę, jogurt oraz zmielony ser.
  4. Połączyć składniki przy pomocy szpatułki, a następnie zagnieść ciasto. Jeśli bardzo się klei, podsypać dodatkowo mąką.
  5. Rozwałkować ciasto na podsypanej mąką stolnicy na grubość pół cm.
  6. Wycinać krążki o średnicy ok. 8 cm. W środku wyciąć dziurkę tak, by powstała oponka.
  7. W garnku rozgrzać olej.
  8. Smażyć oponki partiami z obu stron do momentu, aż ładnie się zrumienią.
  9. Przełożyć na ręcznik kuchenny do odsączenia.
  10. Następnie ułożyć na paterze i posypać cukrem pudrem.

[1] J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moja mama takie robiła 😊 może zrobię, chociaż moje dzieci to jeszcze maluchy…to może sobie. Dzięki Ci wielkie za przypomnienie tego przepisu

Wyglądają niezwykle apetycznie, mniam mniam. Nie wiem tylko ile dodać cukru pudru – nie wiem czy tylko ja nie znalazłam tej informacji w składnikach czy może coś mnie zaćmiło.

genialny przepis!! dzięki :))) zmodyfikowałabym tylko jeden składnik. Myślę że lepiej sprawdziłby się olej rzepakowo-lniany (np golden drop), bo ma wyjątkowo maślany smak, który idealnie jak dla mnie współgrałby z takimi pyszniutkimi oponkami!