Ciasta i ciasteczka | Kuchnia | Przepisy

Koniec żartów! Apple strudel i rozwiązanie konkursu Dilmah

Przyznam, że klasyczny strudel z jabłkami był dla mnie do niedawna przeszkodą nie do przejścia. Lecz człowiek (w tym wypadku ja) postawiony oko w oko z nieuniknionym ma dwa wyjścia – schować głowę w piasek lub podjąć wyzwanie. Wybrałam drugą opcję, przejrzałam dostępnie w sieci filmy instruktażowe, przeanalizowałam różne znane mi przepisy, zakasałam rękawy…
… i zaczęłam od zagniecenia ciasta, które potem musi poleżeć w ciepłym miejscu

Strudel z jabłkami

(Z książki „Gotuj z Kitchenaid“ z moimi uwagami)

Na ciasto:
125 g mąki
szczypta soli

25 g masła w temperaturze pokojowej

1 jajko
3 łyżki ciepłej wody
2 łyżki soku z cytryny
50 g roztopionego masła

Do miski przesiać mąkę i sól, dodać miękkie masło pokrojone na kawałki. Wymieszać tak, by powstały grudki podobne do kruszonki. Teraz dodać rozmącone jajko, sok z cytryny i tyle wody, by powstało zwarte, elastyczne ciasto. Podaną w składnikach ilość wody należy traktować orientacyjnie. Rodzaj mąki, temperatura i poziom wilgotności w kuchni, wielkość jajka – wszystko to ma znaczenie. Wyrobione ciasto powinno być gładkie, dość miękkie, ale nie klejące. Należy je wyrabiać energicznie jakieś 5 minut, aby składniki dokładnie się połączyły. Następnie uformować z niego kulkę, natłuścić masłem i włożyć do ciepłej miski, lub garnka. Przykryć i odstawić na ok. 30 minut. Dzięki temu uzyska konsystencję pozwalającą na bardzo cienkie rozciągnięcie.

Na nadzienie potrzebne będzie:
1200g obranych i pozbawionych pestek jabłek, najlepiej kwaśnych
100 g cukru
100 g rodzynek
30 g tartej bułki
1 łyżeczka zmielonego cynamonu

Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać pozostałe składniki nadzienia. Wymieszać.
Na stole rozłożyć wyprasowany obrus (jak się przekonacie, zagniecenia bardzo utrudniają pracę). Posypać mąką. Teraz należy postępować dość szybko i zdecydowanie. Ciasto rozwałkować, posmarować ciepłym masłem i rozciągać tak długo, aż będzie bardzo cienkie, prawie przezroczyste. Rozciąganie rozpocząć od środka placka, kierując się ku brzegom.
Odciąć grube brzegi, posmarować ciasto masłem rozłożyć równomiernie nadzienie, zrolować, przełożyć na blachę wyłożoną papierom do pieczenia, posmarować resztą masła.
Piec ok. 45-50 minut w temperaturze 190 st.C

.

 

Przed podaniem posypać cukrem pudrem. I koniecznie zaparzyć sobie jedną z aromatyzowanych herbat Dilmah.

Z największą przyjemnością ogłaszam zwycięzcę konkursu Dilmah. Jest nią Marta, która pisze tak:
hmmm…u nas Dilmah jest codziennie uzywana do przygotwania indian chai. To taki smak i aromat wspomnien rodzinnego domu mojego meza…

Do garnuszka:
wlewamy 3/4 szkl zimnej wody
dodajemy pokruszone w mozdzierzu: czarny i zielony kardamon (po jednym nasionku) oraz 1-2 gozdziki

Kiedy woda z przyprawami zagotuje sie dodajemy jedna torebke herbaty (np.cejlonskiej) a po chwili gdy woda zacznie znowu wrzec 1/4 szkl mleka. Po zagotowaniu zdejmujemy z gazu i przecedzamy przez sitko do szklanki. Slodzimy 1-2 lyzeczki lub wg uznania.

Do indian chai pasuja raczej slone przekaski np. pakora

Pakora

Skladniki:

200 gram maki z ciecierzycy
ok 200 ml wody
sol
pieprz
1/2 lyzeczki kminu rzymskiego (ziarenka)
1/2 lyzeczki kminu rzymskiego w proszku
1/2 lyzeczki kolendry w proszku
odrobine proszku do pieczenia (opcjonalnie)
swiezy imbir ok 2 cm
zielone chili (wg uznania)
swieza kolendra
warzywa, np: 2 ziemniaki, 2 cebule, 1/2 malego kalafiora (lub male pieczarki/ cukinia/baklazan) *
[w wersji non-veg: piers z kurczaka (surowa, pokrojona w nieduza kostke)]

min. 1/2L oleju

Wykonanie:

Mieszamy make z przyprawami a nastepnie stopniowo dodajemy wode. Mieszamy do uzysaknia gladkiej masy. Odstawiamy na 5-10 minut.Dodajemy drobno pokrojone chili i imibir. Ziemniaki i cebule kroimy na cwiartki a potem na cienkie plasterki. Piorka cebuli oddzielamy od siebie.Kalafiora dzielimy na malutkie rozyczki (pieczarki na cwiartki a cukinie podobnia jak ziemniaki).Kolendre siekamy. Dodajemy warzywa i kolendre do masy i dokladnie miszamy
Do dobrze nagrzanego oleju wrzucamy male porcje warzyw nabierajac je palcami. Uwaga – olej nie moze byc zbyt goracy bo pakora szybko sie zarumnie z zewnatrz ale w srodku bedzie surowe ciasto i nieusamzone warzywa. Najlepiej wrzucic na poczatek jedna porcje i zobaczyc jak sie smazy. Kiedy pakora ma piekny zloto-brazowy kolor wyciagamy lyzka cedzakowa i kladziemy na papierowy recznik.

Zgodnie z punktem 5 regulaminu Martę proszę o:
„W terminie nie dłuższym niż do dnia 5 sierpnia 2010 zwycięzca zobowiązany jest odesłać pocztą elektroniczną, na adres m.mielczarek@brandnewmedia.pl następujące informacje:
a) imię i nazwisko,
b) numer telefonu kontaktowego,
c) adres zameldowania
d) numer pesel.
W przypadku nie podania powyższych danych przez zwycięzcę w określonym terminie, lub podania nieprawidłowych danych, zwycięzca taki traci prawo do nagrody.”

Dziękuję wszystkim za udział w zabawie i pozdrawiam serdecznie!

Zdjęcia: Lubo Lipov

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ach strudel ,piękny bardzo , nie robiłam z rok , a nauczyłam się robić strudle od Izoldy co pisuje na forum cin cin

Oj cudny. Może i jak wezmę przykład z Ciebie i upiekę sernik, który mnie do tej pory przerażał.