Konie naturalnie! | Porady eksperta

Jakie siodło wybrać na początek?

Złapałeś jeździeckiego bakcyla, chodzisz na konie od kilku miesięcy i coraz pewniej czujesz się w siodle. To naturalne, że wcześniej, czy później pojawia się pragnienie posiadania własnego siodła. Czy wybrać siodło używane, czy rozważyć kupno nowego. Czy od razu celować w wysoką półkę, czy rozejrzeć się za czymś w rozsądnym budżecie. No i jakie siodło będzie odpowiednie i starczy na długo? Niezależnie od tego, jaki rodzaj jeździectwa chcesz uprawiać, powinieneś od początku jeździeckiej przygody dysponować dobrym sprzętem – zarówno dobrym ogłowiem z dobrym wędzidłem jak i dobrym siodłem.

Uprawianie jeździectwa zawsze wiązało się z dość dużymi obciążeniami finansowymi, szczególnie na początku pojawia się pokusa skompletowania jeździeckiego ekwipunku od razu, ale naturalnie najczęściej pojawia się bariera finansowa. Można postawić na sprzęt i akcesoria z najwyższej półki, ale nie jest to jedynym wyznacznikiem słusznego wyboru. Dobra wiadomość jest taka, że można uprawiać jeździectwo bez pełnego portfela. Na początku, zanim wejdziesz głębiej w arkana jeździectwa, zanim poczujesz, że chcesz regularnie jeździć, możesz skorzystać ze sprzętu, który znajduje się w szkółkach jeździeckich, ale musisz mieć na uwadze, że nie zawsze ten sprzęt jest w dobrej kondycji. Na samym początku to nie ma dużego znaczenia, ale z czasem zaczniesz odczuwać np. na przykładzie siodeł, że mają różny stopień wygody, co przekłada się na jakość z uprawiania jeździectwa. Po pewnym czasie pojawi się więc refleksja, że warto zaopatrzyć się we własny sprzęt. O siodła zapytałam eksperta – Jerzego Rubersza. Z wykształcenia historyk, o koniach wie prawie wszystko, choć jak sam skromnie mówi, wciąż się uczy i doszkala. W siodle od ponad 40 lat, ma bogate doświadczenia jako instruktor i trener, a także specjalista kaskader na planach filmowych m.in. takich produkcji jak: Ogniem i Mieczem, Racławice, Zamach Stanu, Kanclerz, Ferdydurke, Austeria, Kronika wypadków miłosnych, Srebrzysty lis Felicji T. Oto, czego się dowiedziałam. Wybór siodła zależy od tego, jaki rodzaj jeździectwa chcesz uprawiać.

Siodła klasyczne

W przypadku jeździectwa klasycznego można kupić siodło w rozsądnej cenie, ale warto przy wyborze skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora, który pomoże wybrać siodło dobrze wykonane, z dobrym siedziskiem, z dobrych materiałów i takie, które będzie mogło sprostać wymaganiom uprawianiu jeździectwa na odpowiednim poziomie. To podobnie jak z pierwszym samochodem. Po zrobieniu prawa jazdy zwykle pierwszym samochodem nie jest od razu Ferrari. Podobnie z jeździectwem, początkowo uczy się w siodle szkółkowym. Na początku zachęcałbym do kupienia siodła dobrego, ale tańszego, dobrze wykonanego i wygodnego. W każdym dobrym sklepie jeździeckim do dyspozycji są fantomy grzbietu konia, na którym można spróbować wygodę siodła. Żeby zostać dobrym jeźdźcem nie musimy kupować siodła najwyższej klasy. Można wybrać siodło mniej znanych marek, a jeśli już je posiadamy , to jakie by one nie było, wciąż się szkolimy i udoskonalamy nasze umiejętności. Na dobre siodło składa się materiał, z jakiego jest wykonane, dobra terlica (stelaż), która jest całą konstrukcją, na której siodło jest osadzone. Powinno wyjść spod rąk dobrego rymarza który wie, jak prawidłowo ukształtować siedzisko, by miało środek ciężkości w odpowiednim miejscu i było stabilne. Można korzystać z siodeł niższej półki, ale muszą to być siodła dobrze, solidnie zrobione i zapewniające bezpieczeństwo.

Siodła wszechstronne

siodło syntetyczne sprzedawane w zestawie z czaprakiem, ogłowiem, popręgiem i strzemionami – 840 zł

Wśród siodeł klasycznych są najbardziej popularną grupą. Jest ono pewnym kompromisem między siodłem skokowym i ujeżdżeniowym. Jest to najbardziej popularne siodło w rekreacji jeździeckiej, na którym jeździ większość osób zaczynających przygodę z jeździectwem. Można nabyć siodło wszechstronne ukierunkowane bardziej skokowo lub ujeżdżeniowo.

Siodła skokowe

siodło skokowe sprzedawane w zestawie z czaprakiem, ogłowiem, popręgiem i strzemionami – 1380 zł

Konstrukcja takiego siodła umożliwia dużą manipulację środkiem ciężkości, co jest istotne podczas skoku. Charakteryzuje się innym układem siedziska niż w siodle wszechstronnym. Najgłębsze miejsce siedziska znajduje się z tyłu od miejsca zawieszenia strzemion. Puśliska są krótsze, co umożliwia przenoszenie ciężaru jeźdźca do przodu. Tybinki są wysunięte do przodu, z głębszymi poduszkami kolanowymi, co ułatwia właściwe ułożenie nogi podczas skoku. Łęki są niskie, co nie przeszkadza w jeździe w półsiadzie.

Siodła rajdowe

Głównym założeniem siodła rajdowego jest dobre rozłożenie ciężaru podczas pokonywania długich dystansów. Siodło to posiada dłuższe ławki terlicy, które wystają za tylni łęk. Można to porównać do plecaka ze stelażem. Siodła te posiadają uchwyty, które są niezbędne do podczepienia dodatkowego ekwipunku. Strzemiona mają szersze stopki, w celu lepszego podparcia stopy w strzemieniu. Zapobiega to też wypadaniu stopy ze strzemienia.

Siodła ujeżdżeniowe

siodło ujeżdżeniowe sprzedawane w komplecie z ogłowiem, wędzidłem, popręgiem i strzemionami – 1200 zł

Jego konstrukcja ułatwia jazdę na długich strzemionach w postawie wyprostowanej. Konstrukcja tego siodła wymusza jazdę w pozycji wyprostowanej, a dłuższe strzemiona wymuszają konstrukcję tybinek, które są proste i dłuższe niż w innych typach siodeł. Siodło to posiada długie przystuły i krótki popręg. Wiele siodeł ujeżdżeniowych ma małą powierzchnię styku z grzbietem konia, co ma zapewnić lepsze rozłożenie ciężaru jeźdźca.

Siodła westernowe

siodło western sprzedawane z ogłowiem, napierśnikiem i popręgami – 3600 zł

Oddzielną kategorią siodeł są siodła westernowe, które można zaliczyć do kategorii siodeł pasterskich. Są to siodła przeznaczone do pracy i z racji tego charakteryzują się konkretną konstrukcją. Wywodzą się z siodeł hiszpańskich, które konkwistadorzy przywieźli do Ameryki w XVI wieku. Ze względu na rozwój hodowli bydła w Ameryce, siodła te były zmodyfikowane ze względu na pracę pasterzy przy wypasie bydła. Siodło westernowe było siodłem użytkowym, zapewniającym długie przebywanie jeźdźca na grzbiecie konia (do 15 godzin dziennie), miało być pomocne przy łapaniu zwierząt z nadzorowanego stada. Ze względu na wykonywaną pracę terlice tych siodeł musiały być wytrzymałe i odpowiednio rozkładać ciężar jeźdźca na grzbiecie konia. Siodło kowbojskie było najważniejszym elementem wyposażenia każdego kowboja. W odróżnieniu od konia, który mógł być jednym z wielu wierzchowców wypożyczanych przez ranczera. Siodło zwykle należało do kowboja i było jego majątkiem przez całe życie. Już na pierwszy rzut oka znacznie różni się od siodeł przeznaczonych do jazdy klasycznej. Ze względu na swoją konstrukcję i przydatność pracy z bydłem do dziś na ranczach amerykańskich używa się tych siodeł do pracy. Obecnie wybierane przez jeźdźców ze względu na wygodę, jaką zapewniają podczas jazdy rekreacyjnej. Należy pamiętać o tym, że siodła westowe są nie tylko wygodne, ale też bogato zdobione. Wykonane z bardzo dobrej skóry.

siodło western sprzedawane w komplecie z ogłowiem, popręgami i padem – 1380 zł

Są siodłami bezpiecznymi, bo mają wysoki przedni i tylni łęk. Z przodu dodatkowo mają roper, który może służyć do przytrzymania się w razie niezbornego ruchu konia. Posiadają też szerokie strzemiona, wygodne, dające dużą stabilność. Wyposażone są w bardzo rozbudowane uchwyty, które podczas dłuższych przemarszy służą do przyczepienia sakw i innych elementów wyposażenia. Siodła markowych manufaktur są bardzo drogie, ale na rynku obserwujemy bardzo dużo udanych replik, które wykonuje się np. w Czechach, zapewniające podobny, bardzo wysoki komfort jazdy. Tak jak w przypadku siodeł klasycznych można na rynku miejscowym znaleźć siodła wysokiej klasy w rozsądnych cenach.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem http://www.nowakcenter.pl/

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ewa, wspaniale, że rozpoczęłaś swoją jeździecką przygodę!. Tak jak piszę, nie trzeba fortuny, żeby jeździć konno. Trzymam kciuki i dawaj znać, jak Ci idzie :)

Wydaje mi się, że najważniejszym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru siodła, jest jego dopasowanie do grzbietu konia. Każdy, nawet najmniejszy, szczegół wpływa na nacisk na plecy, kręgosłup, co wpływa na nie tylko na prawidłowy ruch, ale także na kondycję, rozwój mięśni i przede wszystkim zdrowie konia.
Podczas jazdy w szkółce raczej niemożliwe jest, aby każdy miał swoje siodło – każdy koń ma przecież inną budowę ;)

Nie rozumiem kupowania wlasnego siodla kiedy nie posiada sie swojego konia.Dla mnie to znecanie sie nad zwierzeciem.Siodlo powinno byc dobrane do konia a nie na odwrot.Rymarz powinien zrobic rzad dla kazdego konia wedlug jego wymiarow.Dziesiec lat jezdzilam konno rekreacyjniei nigdy nie przyszlo mi do glowy kupowanie wlasnego siodla.To tak jakby kazdej tancerce trener kazal ubrac buty w tym samym rozmiarze.