Moda i uroda

Jak nosić wełniane swetry, by dłużej pozostały w dobrej kondycji?

Wełniane swetry są miękkie, delikatne i charakteryzują się przyjemnym, subtelnym zapachem. Są klasycznym, ponadczasowy elementem kapsułowej garderoby, dlatego warto poświęcić nieco wysiłku, by wybrać dla siebie kilka ponadczasowych modeli.

Wełniane swetry mają szereg zalet:

  • naturalnie grzeją, są niezastąpione w chłodne dni
  • pochłaniają wilgoć, odprowadzają ją od naszego ciała
  • mają właściwości antybakteryjne
  • nie brudzą się łatwo i nie wymagają częstego prania
  • długo zachowują swoje właściwości i starzeją się z klasą, jeśli będziesz o nią właściwe dbać.

Warto pamiętać, że jest to produkt premium i tak trzeba go traktować. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się swoim ulubionym swetrem przez lata.

Czy wełna gryzie?

To najczęstsza obawa dotycząca ubrań wykonanych z naturalnej wełny. Pamiętamy swetry wełniane od góralek z Gubałówki. Wykonane były zwykle z wełny o grubym splocie i rzeczywiście gryzły drapały, dostarczając nieprzyjemnych doznań i podrażniając skórę. Odczucie „gryzienia” zależy od grubości włosa wełny. Np. wełna owcza może pochodzić z sierści stałej, która jest sztywna i twarda i runa wypadającego na wiosnę, który jest delikatny i miękki.

Jak prać wełniane swetry?

Według mnie pranie ręczne wcale nie wpływa korzystnie na kondycję swetra. Nieumiejętne pranie ręczne może nieodwracalnie wpłynąć na kondycję wełny.

  • Piorąc wełniany sweter ręcznie zwróć uwagę na temperaturę wody. Nie powinna być gorąca, tylko ciepła, max do 30 st.C.
  • Używaj delikatnych środków do prania wełny.
  • Największe szkody może przynieść nieumiejętne wyciskanie swetra w celu pozbycia się nadmiaru wody.
  • Osobiście ZAWSZE piorę moje swetry w pralce. Zdaję sobie sprawę , że dla niektórych może to być informacja z gatunku kontrowersyjnych. Jednak dzielę się tu moimi doświadczeniami, a są one takie, że pranie w pralce, z użyciem programu do prania wełny jest dla mich swetrów korzystniejsze.
  • Po wyjęciu z pralki wilgotny sweter rozkładam starannie na płasko lub wieszam na suszarce z podłożonym ręcznikiem i zostawiam do wyschnięcia.
  • Do bębna pralki wkładam swetry o podobnych odcieniach. Nie piorę więcej niż jednego, dwóch swetrów w jednym cyklu. W bębnie pralki musi pozostać luz!

Dlaczego wełna się mechaci?

Wełna to naturalny produkt. Podczas intensywnego użytkowania poddaje się procesowi NATURALNEGO mechacenia. Jest to proces, którego nie da się uniknąć. Ale jest na to rada. Daj odpocząć swoim swetrom, na bieżąco usuwaj kulki, które mogą się pojawić na wewnętrznym szwie rękawa, pod pachami lub na biuście. Bo zdjęciu powieś sweter na szerokim wyprofilowanym wieszaku i powieś go w łazience podczas kąpieli. Dzięki wilgoci wełniane włókna staną się ponownie sprężyste, a wełna powróci do pierwotnego wyglądu. Dbaj o nie, a będą Ci służyć przez lata.

Dobry skład, czyli jaki?

Im więcej naturalnych włókien użyto przy produkcji swetra, tym wyrób jest lepszej jakości. Wybierając sweter zawsze zwracam uwagę na metkę ze składem. Dzięki temu mam pewność, że dokonuję słusznego wyboru. Wełny z wysoką ponad 50% zawartością wełny w sieciówkach zdarzają się niezwykle rzadko. W moim sklepie znajdziesz kilka modeli z 80%, a nawet 90% zawartością wełny.

Kardigan z 90% zawartością wełny

Swetry te charakteryzują się doskonałą jakości, można je nosić na gołe ciało. Nie gniotą się, nie gryzą i długo zachowują dobry wygląd. Nie wymagają częstego prania. Po zdjęciu z siebie wystarczy, że powiesisz je starannie na wieszaku i dasz odpocząć przez kilka dni.

Moher to wełna pozyskiwana z kóz angorskich. Jest puszysta i lekka, podobnie jak swetry, z dodatkiem tej przędzy. Najdelikatniejszą odmianą moheru jest kid moher, pozyskiwany z pierwszego strzyżenia młodych kóz. Taki sweter jest ciepły, przyjemnie rozgrzewa, a jednocześnie jest bardzo lekki.

Sweter z kid moheru

Wełna z alpaki grzeje skuteczniej od wełny owczej, jest bardzo lekka i nie uczula.

Czapka z wełną z alpaki

Bez względu na to, jaki rodzaj wełny wybierzesz, pamiętaj że najważniejsze jest, aby dbać o swoje swetry, a będą Ci służyć przez kolejne sezony.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwielbiam wełniane swetry i nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy mówią, że one gryzą. Mam skończone 55 lat i na takich swetrach się wychowałam. Są milutkie, cieplutkie i pięknie wyglądają. Nie wyobrażam sobie jesieni i zimy bez tych cudów.

Z pewnością wełniane swetry nie lubią częstego prania. Szybko tracą wtedy swój dobry wygląd. I nie pewno nie powinno się ich wieszać na ciepłym grzejniku.