Stół w stylu industrialnym. Olejowanie drewna – jak to zrobić?

4 czerwca 2017, 12:51 | Wnętrza | 13
Stół w stylu industrialnym. Olejowanie drewna – jak to zrobić?

Stół w stylu industrialnym z solidnym, stalowymi nogami oraz grubym, ręcznie robionym blatem z modrzewia stanowi mocny element aranżacyjny, a jednocześnie pełni niezmiernie ważną funkcję praktyczną. To właśnie stół skupia wokół siebie całą rodzinę. Przy nim się je, rozmawia, odrabia lekcje, czasami pracuje. Wokół stołu toczy się życie, dlatego przywiązuję do niego tak rolę. Marzyłam o stole wyjątkowym, takim zrobionym specjalnie dla mnie.

Stąd blat z sezonowanych bali wybranych spośród setki innych kawałków drewna. Blat został wykonany z trzech kawałków, sklejonych, a następnie dodatkowo spiętych od spodu stalowymi klamrami. Brzegi obrobione są ręcznie, przy zachowaniu naturalnego kształtu na całej długości. Blat jest duży – 180 x 90 cm, a jego grubość to aż 4 cm. Taki blat będzie pracował latami, pojawią się szczeliny, pęknięcia. To coś dla osób ceniących sobie naturalne piękno drewna. Wyjątkowy blat wymagał równie wyjątkowej podstawy. Solidne nogi wykonano ze stalowego profilu zamkniętego wykończonego tak, by było widać ślady spawania i piękno surowej stali. Szorstkie, wręcz fabryczne wykończenie doskonale współgra z surowym w wyglądzie blatem. Modrzewiowy blat dotarł do mnie w formie niewykończonej. Postanowiłam zabezpieczyć go najbardziej chyba naturalną i ekologiczną metodą – olejowaniem.

Olejowanie drewna – jak to zrobić?

Olej wnikając w strukturę drewna zabezpiecza ją przed wilgocią i plamami. To szczególnie ważne, jeśli drewniana powierzchnia ma mieć z założenia kontakt z żywnością i napojami. No bo przecież to jest podstawowe przeznaczenie stołu, prawda? Olej tworzy na drewnianej powierzchni satynową powłokę. Uwydatnia kolor drewna i rysunek słojów. Zabieg warto powtarzać co kilka miesięcy. Cała procedura jest bardzo prosta. Od lat używam do tego zwykłego oleju rzepakowego.

Polecany jest również olej lniany, kokosowy, z orzechów włoskich lub mieszanki dedykowane specjalnie do tego celu. Drewno przed olejowaniem należy wyszorować pozbywając się warstwy brudu. W tym przypadku pominęłam ten etap, gdyż blat był nowy. Następnie za pomocą bawełnianej ściereczki (polecam stare bawełniane koszulki) wcieramy olej w drewno.

Początkowo powierzchnia drewniana jest tłusta, ale powoli widać, jak olej wsiąka w drewnianą powierzchnię. Po ok. dobie warto powtórzyć cały proces. Następnie wytrzeć resztki oleju papierowym ręcznikiem, by powierzchnia nie była tłusta. Po skończonej procedurze polecam wykonać test wodny. Jeśli woda nie wnika w drewno, ale pozostaje na nim w postaci kropli, to znaczy, że cały zabieg został zakończony sukcesem :)

Stalowe nogi model Kwadrox Rustykalne Uchwyty 260 zł

Modrzewiowy blat ręcznie robiony – podobne tu.

Beata Lipov

Ponoć mówią, że jestem najbardziej zakręconą 40-to latką w Polsce. Tysiąc pomysłów na minutę to moja specjalność. Gotuję, prowadzę warsztaty, biegam, wyciskam poty na siłowni, piszę książki, spotykam się z czytelnikami, motywuję dziewczyny takie jak Ty do dbania o siebie i zdrowszego, piękniejszego życia. Lawendowy Dom to także Twój dom.

Zapraszam
Beata Lipov

Komentarze

13 odpowiedzi na “Stół w stylu industrialnym. Olejowanie drewna – jak to zrobić?”

 1. Anna Dominiak pisze:

  Stol piękny
  Niestety , nie znalazłam takiego:(

 2. maliwna pisze:

  Ja mam dąb olejowany, fajny, ale jak się czegoś na czas nie ze to są jednak plamy od płynów.

 3. Eltrex.net.pl pisze:

  Świetny efekt! Ostatnio chciałam całkowicie odmienić mój stół w jadalni i zastanawiałam się nad przemalowaniem, ale ten efekt mnie oczarował! :)

  Pozdrawiam

 4. Daria pisze:

  Dziękuję bardzo za ten wpis. Właśnie borykam się z wyborem oleju do zaolejowania mojego drewnianego blatu i najbardziej skłaniam się do użycia jakiegoś zwykłego oleju jadalnego i z wielką przyjemnością przeczytałam, że tak można. Jednak moje drewno jest jasne. Zostanie najpierw załugowane by utrzymać biel, jednak obawiam się, że zaolejowanie je przyciemni. Zwykle używa się do jasnego drewna oleju białego, ale może któryś z wspomnianych przez Ciebie olejów również jest neutralny i nie daje efektu żółknięcia jasnego blatu? Jeśli masz jakieś informacje na ten temat, będę wdzięczna.
  I utknęłam na dobre na stronie rustykalnych uchwytów, właśnie takich nóg do stołu szukałam.
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

 5. leo pisze:

  wszystko ok, pomyśl jeszcze o rękach
  leoleo@gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *