Wnętrza

Stół w stylu industrialnym. Olejowanie drewna – jak to zrobić?

Stół w stylu industrialnym z solidnym, stalowymi nogami oraz grubym, ręcznie robionym blatem z modrzewia stanowi mocny element aranżacyjny, a jednocześnie pełni niezmiernie ważną funkcję praktyczną. To właśnie stół skupia wokół siebie całą rodzinę. Przy nim się je, rozmawia, odrabia lekcje, czasami pracuje. Wokół stołu toczy się życie, dlatego przywiązuję do niego tak rolę. Marzyłam o stole wyjątkowym, takim zrobionym specjalnie dla mnie.

Stąd blat z sezonowanych bali wybranych spośród setki innych kawałków drewna. Blat został wykonany z trzech kawałków, sklejonych, a następnie dodatkowo spiętych od spodu stalowymi klamrami. Brzegi obrobione są ręcznie, przy zachowaniu naturalnego kształtu na całej długości. Blat jest duży – 180 x 90 cm, a jego grubość to aż 4 cm. Taki blat będzie pracował latami, pojawią się szczeliny, pęknięcia. To coś dla osób ceniących sobie naturalne piękno drewna. Wyjątkowy blat wymagał równie wyjątkowej podstawy. Solidne nogi wykonano ze stalowego profilu zamkniętego wykończonego tak, by było widać ślady spawania i piękno surowej stali. Szorstkie, wręcz fabryczne wykończenie doskonale współgra z surowym w wyglądzie blatem. Modrzewiowy blat dotarł do mnie w formie niewykończonej. Postanowiłam zabezpieczyć go najbardziej chyba naturalną i ekologiczną metodą – olejowaniem.

Olejowanie drewna – jak to zrobić?

Olej wnikając w strukturę drewna zabezpiecza ją przed wilgocią i plamami. To szczególnie ważne, jeśli drewniana powierzchnia ma mieć z założenia kontakt z żywnością i napojami. No bo przecież to jest podstawowe przeznaczenie stołu, prawda? Olej tworzy na drewnianej powierzchni satynową powłokę. Uwydatnia kolor drewna i rysunek słojów. Zabieg warto powtarzać co kilka miesięcy. Cała procedura jest bardzo prosta. Od lat używam do tego zwykłego oleju rzepakowego.

Polecany jest również olej lniany, kokosowy, z orzechów włoskich lub mieszanki dedykowane specjalnie do tego celu. Drewno przed olejowaniem należy wyszorować pozbywając się warstwy brudu. W tym przypadku pominęłam ten etap, gdyż blat był nowy. Następnie za pomocą bawełnianej ściereczki (polecam stare bawełniane koszulki) wcieramy olej w drewno.

Początkowo powierzchnia drewniana jest tłusta, ale powoli widać, jak olej wsiąka w drewnianą powierzchnię. Po ok. dobie warto powtórzyć cały proces. Następnie wytrzeć resztki oleju papierowym ręcznikiem, by powierzchnia nie była tłusta. Po skończonej procedurze polecam wykonać test wodny. Jeśli woda nie wnika w drewno, ale pozostaje na nim w postaci kropli, to znaczy, że cały zabieg został zakończony sukcesem :)

Stalowe nogi model Kwadrox Rustykalne Uchwyty 260 zł

Modrzewiowy blat ręcznie robiony – podobne tu.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lawendowy Dom -juz oglądałam , ale niestety nie ma z modrzewia :(
Powiedz mi proszę , jak on przyszedł?
A całości ?
Osobno blat i nogi?
Jeśli osobno , czy wystarczyło stol skręcić ?

Ten z modrzewia robiony pochodzi z innego źródła.Nogi są z Rustykalnych Uchwytów i są genialne. Pięknie wykonane, solidne, robią duże wrażenie. Zostały przykręcone nieco dalej, by na szczycie stołu mógł ktoś wygodnie usiąść. Mam blat o wymiarach 180X90 i spokojnie mieści się przy nim 10 osób. Pozdrawiam!

Dziękuję bardzo za ten wpis. Właśnie borykam się z wyborem oleju do zaolejowania mojego drewnianego blatu i najbardziej skłaniam się do użycia jakiegoś zwykłego oleju jadalnego i z wielką przyjemnością przeczytałam, że tak można. Jednak moje drewno jest jasne. Zostanie najpierw załugowane by utrzymać biel, jednak obawiam się, że zaolejowanie je przyciemni. Zwykle używa się do jasnego drewna oleju białego, ale może któryś z wspomnianych przez Ciebie olejów również jest neutralny i nie daje efektu żółknięcia jasnego blatu? Jeśli masz jakieś informacje na ten temat, będę wdzięczna.
I utknęłam na dobre na stronie rustykalnych uchwytów, właśnie takich nóg do stołu szukałam.
Pozdrawiam Cię serdecznie.

Twoje wnętrza, a w szczególności ten stół, są niesamowite. Dziękuje za podzielenie się swoją pasją i umiejętnościami, pokazują one prawdziwą miłość do rzemiosła i piękna natury. Chciałabym dodać kilka słów na temat olejowania drewna, co może okazać się przydatne dla innych czytelników. Jak wspomniałaś, olejowanie jest jedną z najbardziej naturalnych i ekologicznych metod zabezpieczania drewna. Niemniej jednak, warto również pamiętać o innych aspektach tego procesu. W zależności od rodzaju drewna i jego przeznaczenia, różne oleje mogą dawać różne efekty. Olej z tunga, choć droższy, jest szczególnie odporny na wodę , co czyni go idealnym do zabezpieczania blatów kuchennych. Ma on również naturalne właściwości antybakteryjne. Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, jest regularne utrzymanie. Jak wspomniałaś, olejowanie powinno być powtarzane co kilka miesięcy. Ale co równie ważne, drewno powinno być regularnie czyszczone miękką ściereczką, najlepiej bez użycia silnych detergentów, które mogą uszkodzić powłokę oleju. Olejowanie nie tylko zabezpiecza drewno, ale także podkreśla jego naturalne piękno, uwydatniając kolor i wzór słojów. Ale to również kwestia gustu, niektórzy mogą preferować bardziej matowe wykończenie, które można uzyskać stosując wosk do drewna. Wosk, podobnie jak olej, zabezpiecza drewno, ale daje bardziej matowe wykończenie.