Kuchnia | Przystawki

„Pokochaj olej rzepakowy”. Domowy paprykarz.

Kalendarzowa jesień niebawem zawita do naszej codzienności na dłużej. A wraz z nią wszystko to, co z jesienią się wiąże. Mamy to szczęście, że jesień w naszej szerokości geograficznej jest barwna i oferuje nam każdego roku prawdziwy spektakl niesamowitych doznań. Piękne przebarwione na złoto drzewa, całe połacie lasów porośnięte kwitnącymi o tej porze wrzosami, korale jarzębiny ozdabiające ulice i parki, kasztany i żołędzie, które tak chętnie zbierają nasze dzieci. Obfitość warzyw i owoców na targach i w sklepach to kolejna pozytywna strona jesiennej aury. Właśnie teraz mamy do wyboru najwięcej dojrzałych pomidorów, papryki w różnych odmianach, bakłażany, cukinie, złocistą kukurydzę i grzyby. Jesień to doskonała pora, aby zadbać o urozmaiconą dietę, bo jest z czego wybierać. To ważny czas dla naszych dzieci, które po okresie wakacyjnej beztroski wracają do szkolnych obowiązków. Zajęcia lekcyjne, dodatkowe koła zainteresowań i zajęcia sportowe praktycznie wypełniają cały czas. Tak wygląda codzienność współczesnych dzieciaków, dlatego tak ważna jest zróżnicowana, odpowiednia dla młodych organizmów, bogata w składniki odżywcze codzienna dieta naszych dzieci. Domowy paprykarz to wyrazista w smaku, przepyszna propozycja na pożywne smarowidło na kanapki. Dodaje energii i dobrego humoru na początku nowego roku szkolnego :) No i smakuje doskonale!

domowy-paprykarz-pokochaj-olej-rzepakowy_05

Tłuszcze w diecie dzieci

Istnieje przekonanie, że dzieci jedzą za dużo tłuszczów i jest to w pewnym sensie prawda. Jeśli chodzi o tłuszcze wpływające negatywnie na nasz organizm, czyli tłuszcze nasycone, występujące np. w uwielbianych przez dzieci fast foodach, te zdecydowanie powinny występować w jadłospisie dzieci w jak najmniejszym stopniu. Natomiast zalecane przez dietetyków tłuszcze nienasycone są wciąż zbyt mało obecne w codziennej diecie dzieci.

Nie chodzi o ilość, ale o jakość

Tłuszcze stanowią istotne źródło energii, ale powinniśmy wybierać te najbardziej wartościowe. Dlatego też posiłki przygotowywane dla dzieci powinny być bogate w kwasy omega-3, których doskonałym źródłem są ryby morskie i niektóre oleje roślinne, z olejem rzepakowym na czele. Zarówno olej rzepakowy rafinowany jak i olej rzepakowy tłoczony na zimno cechuje się wysoką zawartością wartościowych kwasów omega-3. Kwasy te, a konkretnie ALA wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój dzieci. Ale co ważne, by zapewnić odpowiednią ich ilość w diecie dziecka powinny znajdować się 2 łyżki oleju rzepakowego dziennie. Pamiętajmy też, że obecność tłuszczu w daniu jest ważna dla przyswojenia przez organizm witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K.

 

 

domowy-paprykarz-pokochaj-olej-rzepakowy_08

domowy-paprykarz-pokochaj-olej-rzepakowy_09

Domowy paprykarz

[przepis]

100 g ryżu

5 łyżek oleju rzepakowego rafinowanego

cebula

2 ząbki czosnku

marchewka

po łyżeczce papryki ostrej, słodkiej i wędzonej

4 pomidory

2 łyżki koncentratu pomidorowego

2 liście laurowe

wędzona makrela

sól

pieprz

[/przepis]

  1. Ryż ugotować na sypko.
  2. Marchewkę obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
  3. Makrelę obrać ze skóry i ości, rozdrobnić widelcem.
  4. Pomidory sparzyć, obrać ze skóry, drobno pokroić.
  5. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Czosnek posiekać.
  6. Rozgrzać olej rzepakowy rafinowany na patelni, dodać cebulę i czosnek. Lekko posolić i smażyć na niewielkim ogniu, aż cebula się zeszkli.
  7. Zmniejszyć ogień do minimum, dodać paprykę ostrą, słodką i wędzoną oraz liście laurowe. Dokładnie wymieszać.
  8. Na patelnię wrzucić przygotowaną wcześniej marchewkę, smażyć 5 minut, często mieszając.
  9. Dodać pomidory, koncentrat pomidorowy i ¼ szklanki wody.
  10. Dusić 10 minut, często mieszając. Na koniec dodać ryż i makrelę.
  11. Wymieszać delikatnie i gotować razem jeszcze 3-4 minuty, aż składniki się połączą.
  12. Podawać po wystudzeniu jako dodatek do kanapek lub samodzielne danie.

domowy-paprykarz-pokochaj-olej-rzepakowy_04

domowy-paprykarz-pokochaj-olej-rzepakowy_08

domowy-paprykarz-pokochaj-olej-rzepakowy_06

ENJOY_pasek_2

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Super pomysł! Na pewno wypróbuję. A ryż ma być wcześniej ugotowany czy nie? I w ogóle dziękuję za te wszystkie cudowne przepisy, jestem stałą czytelniczką i mamą i muszę powiedzieć, że te pomysły na zdrowe śniadania są dla mnie niesamowicie przydatne.

Ja także sama robię paprykarz i to pewne,że smak jest o niebo lepszy od kupnego.W dodatku wiem,że dodałam ładne kawałki ryby i inne składniki a nie przemielone resztki i odpadki ryb.Pozdrawiam!

Lawendowy Dom ,najgorsze że ja lubię tą gonitwę i sama sobie dokładam zajęć.Między praca,działką,siłownią,przetwórstwem,swojskimi wędlinami itp.itp Za to sen mam dobry …

Bardzo często robię podobną wersję: cebula, marchewka, korzeń pietruszki, trochę koncentratu pomidorowego i kasza jaglana. Po zblendowaniu dodaję jeszcze garść rodzynek. Ale Twoja wersja też bardzo mi odpowiada, więc z przyjemność spróbuję.

A propos pestycydów- można spokojnie użyć oleju ekologicznego (z zielonym listkiem) :) A z tą rafinacją to wyjdzie i tak źle i tak niedobrze,bo nierafinowany straci swoje wartości smazony na patelni, a rafinowany jest już od samego początku bezwartościowy :D I jak tu żyć…

Robiłam tydzień temu i jutro znów pędzę po makrelę na rynek i robię kolejne podejście, bo był przepyszny :) Dziękuję za przepis :)