Ciasta i ciasteczka | Kuchnia

Klasyczna szarlotka z pianką bezową

To jest petarda, a nie szarlotka. Tylko pamiętaj, tu nie można użyć jabłek byle jakich, bo szkoda Twojej roboty. Tu trzeba jabłek konkretnych, kwaskowych. U mnie na kruchym spodzie wylądowała papierówka z naszego ogrodu. Doskonale sprawdzi się też szara reneta. Chodzi o jabłko z charakterem, z wyrazem, z odpowiednią mocą J Co poza jabłkami jest ważne? Składniki klasyczne, bez udziwnień, choć do pianki bezowej, tuż po ubiciu białek z cukrem wsypuję torebkę budyniu waniliowego. Fajny patent, dodaje piance konkretu, warto spróbować. Szarlotkę piekę na klasycznej blasze z piekarnika, nie bawię się w żadne formy, tortownice itd. To jest ciasto konkretne, znika szybko, nie piecz go z połowy składników, jeśli nie dasz rady zjeść, poczęstuj sąsiadów.

Klasyczna szarlotka z pianką bezową

składniki na blachę do piekarnika o wymiarach 38×34 cm

[przepis]

na ciasto:

450 g mąki

1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia

50 g cukru

250 g masła

5 żółtek

łyżka wody

na nadzienie:

1250 g jabłek

płaska łyżka cynamonu

łyżka cukru trzcinowego

łyżka mąki ziemniaczanej

na piankę bezową:

5 białek

szczypta soli

250 g drobnego cukru

opakowanie budyniu waniliowego

[/przepis]

Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Przygotować kruche ciasto. Do miski wsypać mąkę, proszek do pieczenia, i cukier. Dodać drobno posiekane masło i żółtka. Wymieszać składniki widelce, aż powstanie gruba kruszonka. Dodać odrobinę zimnej wody, zagnieść ciasto, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na 20 minut. Następnie ¾ ciasto cienko rozwałkować, wyłożyć na blachę, nakłóć widelcem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st.C na 10 minut. Pozostałe ciasto ponownie włożyć do lodówki. Jabłka obrać, pozbawić gniazd nasiennych, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Wymieszać z cynamonem, cukrem i mąką ziemniaczaną. Białka ubić na sztywno z dodatkiem soli. Gdy piana będzie sztywna, dodać stopniowo cukier, a na końcu budyń, nie przerywając ubijania. Na podpieczony kruchy spód wyłożyć jabłka, na to warstwę bezową, a na wierzchu delikatnie rozłożyć starte na tarce pozostałe ciasto. Szarlotkę piec w temperaturze 180 st.C z funcją góra/dół ok. 35 minut, aż wierzch się ładnie przyrumieni. Kroić po całkowitym wystygnięciu.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opis rewelacyjny, zdjęcia przepiękne, smak niestety do nich nie dorasta:( ale to kwestia gustu, na pewno znajdzie swoich fanów:) pozdrawiam

Moja córka twierdzi, że jest to najlepsza szarlotka, jaką jadła. I to jest dla mnie najważniejsza ocena :)

dokładnie, tak jak napisałam, kwestia gustu a o gustach sie nie dyskutuje;) a zdjęcia tak zachęcające że nie mogłam się oprzeć;)