Bezglutenowe | Dania główne | Kuchnia

Jak upiec gęś?

jabłka

O gęsiach ostatnio coraz głośniej, warto więc zakasać rękawy i zmierzyć się z tematem, bo czas ku temu wydaje się odpowiedni :).

gęś z jabłkami

Po pierwsze – jeśli jest mrożona, rozmrażać ją trzeba powoli, najlepiej pozostawiając na dwa dni w lodówce. Jeśli potrzebujecie szybszego rozmrażania, najlepiej zostawić ją na noc w zlewie w zimnej wodzie.

Po drugie – rozmrożoną umyć dokładnie, osuszyć, natrzeć wewnątrz i na zewnątrz solą, pieprzem i majerankiem. Można też dodać sok z cytryny, słodką paprykę lub kminek. Najlepiejj taką natartą gęś zostawić na noc w lodówce, ale jeśi czasu brak, zostawić na godzinę w chłodnym miejscu.

Po trzecie – wnętrze wypełnić nadzieniem.  Polecam kwaśnie jabłka (ok. 4 sztuk należy włożyć do środka), kaszę gryczaną z grzybami cebulką lub czerwoną kapustę z cebulą i łyżką dżemu z czarnej porzeczki.

Po czwarte – spiąć otwór wykałaczkami i położyć w brytfannie. 

Po piąte – posmarować  masłem, wlać na dno brytfanny ½ szklanki wody i włożyć gęś do piekarnika nagrzanego do 180 st. C.

Po szóste – podczas pieczenia należy często polewać gęś wytapiającym się tłuszem. Taką 4-kiloramową gęś piec ok. 3 godzin. Jeśli jest mocno zrumieniona, można ją przykryć z wierzchu folią alumioniową.

jabłka_2

Moja gęś wylądowała na półmisku w otoczeniu prażonych na klarowanym maśle jabłek. O matko, jakie to dobre i wydaje się proste, prawda? I tak właśnie jest, a dobrze wypieczona gęś, ze złotą, chrupiącą skórką i wyrazistym smaku to idaelne danie jesienno-zimowe. Więcej o gęsiach dowiecie się z tekstu Agnieszki Kręglickiej w Wysokich Obcasach, z którego i ja się dużo nauczyłam. Polecam i życzę smacznego!

gęś z jabłkami_2

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

u nas ges się od lat robi na każde święta, i nawet na dwa dni przed pieczeniem leży natarta sola, pieprzem i ogromna ilością czosnku. nic więcej jej nie trzeba.

Gęś wygląda bosko i tak pysznie nadziana, super przepis, ja robiłam niedawno gęś w sosie musztardowym wg Pascala, wyszła również przepysznie :)