Mikroblog

Czym jest dla Ciebie Twój dom? Sposoby jak się zabezpieczyć przed włamaniem

Czym jest dla Ciebie Twój dom? Dla mnie to przede wszystkim spokój. To uczucie, którego doznaję po otwarciu drzwi i przekroczeniu progu. Czuję znajomy zapach, tak indywidualny i osobisty – bo każdy dom pachnie inaczej. Pachnie rodziną, kawą, mieszaniną perfum, zapachem Twoich zwierząt. Najpierw zdejmuję buty i czuję pod stopami gładkie i ciepłe drewniane deski. Lekkie skrzypienie gdy po nich stąpam jest odgłosem, który mnie uspokaja i relaksuje. Po przyjściu do domu odkładam torebkę, wieszam płaszcz i idę do sypialni. Zdejmuję wyjściowe ciuchy i wskakuję w ulubioną bluzę, lub coś innego, w czym czuję się swobodnie. Wtedy prawie zawsze wzdycham z ulgą – czuję się wreszcie na luzie. Pies wciąż wpada mi pod nogi trącając wilgotnym nosem i rozradowanym ogonem. Kot plącze się między nogami, ocierając się natarczywie.

Włączam wodę na herbatę i zaczynam domową krzątaninę. Prawdopodobnie u Ciebie jest podobnie. Pewnie też masz swoje domowe rytuały i podobnie się czujesz, gdy wracasz skądś do swojego domu, prawda? Niedawno do domu moich przyjaciół dokonano włamania. Na szczęście w tym czasie nie było ich i poza stratami materialnymi, uszkodzonym oknem balkonowym i bałaganem nic nikomu się nie stało. Większość z nas osobiście lub poprzez rodzinę lub przyjaciół doświadczyło podobnego zdarzenia z włamaniem do domu, mieszkania, domku na działce. Ja mam za sobą aż trzy takie przykre doświadczenia. Ostatnie miało miejsce kilkanaście lat temu. W nocy, gdy my i nasza mała córeczka spaliśmy, ktoś wtargnął do naszego domu wymontowując okno kuchenne. Splądrował dom, chodził po pokojach, przetrząsał szafy i szuflady dotykając naszych ubrań i rzeczy osobistych. Do teraz czuję ogromny stres na myśl o tym zdarzeniu. To oczywiście straty materialne, ale przed wszystkim niewyobrażalne poczucie bezsilności na myśl o tym, że ktoś obcy wkracza w naszą prywatność zagrażając nam i naszym najbliższym.

Jak się zabezpieczyć przed włamaniem

Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą zmniejszyć ryzyko włamania lub zminimalizować jego skutki. Razem z Towarzystwem Ubezpieczeń Nationale-Nederlanden przygotowałam krótki niezbędnik, w którym znajdziesz uniwersalne patenty, jak zabezpieczyć się przed włamaniem. Część z nich jest banalnie prosta i tak oczywista, że często w codziennej gonitwie o nich zapominamy. Warto je przypomnieć właśnie teraz, w okresie poprzedzającym wzmożone rodzinne wyjazdy.

  • Zawsze zamykaj drzwi wejściowe. Brzmi niedorzecznie, ale uwierz mi, większość z nas bagatelizuje to. Szczególnie gdy jesteśmy w domu drzwi wejściowe pozostają niezamknięte, bo zaraz wychodzimy ponownie, bo ktoś za chwilę ma przyjść, bo syn wyszedł z psem i zaraz wróci, bo wyskoczymy tylko na chwilę wyrzucić śmieci. Złodzieje czekają na takie okazje. Duży procent włamań ma miejsce właśnie wtedy, gdy jesteśmy w domu, a drzwi nie są zamknięte na klucz. Złodziej otwiera je bezgłośnie, wchodzi do przedpokoju i wychodzi równie niezauważony z torebką, portfelem, dokumentami i kluczykami do Twojego samochodu.
  • Zamykaj na noc okna. Nawet te uchylne, nawet latem. Zamykaj okna kuchenne, okna w pomieszczeniach, w których nocą nikt nie przebywa. Złodzieje potrafią wymontować takie okno w kilka minut o wejść bezgłośnie do Twojego domu, gdy śpisz w nim Ty i Twoja rodzina.
  • Zawsze włączaj alarm, jeśli go masz. To niewyobrażalne, ale często, mimo tego, że dom wyposażony jest w system alarmowy, nie włączamy go. Bo nam się nie chce wstać z łóżka, bo pies może go uruchomić, bo przecież nie ma potrzeby. Złodzieje doskonale się orientują, czy system alarmowy jest włączony, czy nie.
  • Zasłaniaj okna. Dzięki temu utrudniasz złodziejowi obserwację Twojego domu. Nie będzie mógł poznać rozkładu pomieszczeń, rozkładu dnia, ani zorientować się, ile osób w nim przebywa.
  • Zaopatrz się w automatyczny system sterowania oświetleniem. Na rynku są dostępne urządzenia najróżniejszego typu – od bardzo prostych, do niezwykle zaawansowanych technologicznie systemów. Nawet najprostsze urządzenie umożliwi symulację obecności domowników.
  • Bądź w kontakcie z sąsiadami. Wzajemna sąsiedzka pomoc w doglądaniu domu to jedno z najpewniejszych rozwiązań. Poinformuj zaufanych sąsiadów o planowanej nieobecności i wymień się z nimi numerami telefonów na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
  • Ubezpiecz Twój dom. Jeśli mimo ostrożności i zabezpieczeń dojdzie do włamania, będziesz miała pewność, że ubezpieczenie pokryje straty powstałe w wyniku włamania. Zainteresowała mnie nowość w ofercie Nationale-Nederlanden – „Ubezpieczenie domu i ważnych rzeczy”. Na tle tradycyjnych ubezpieczeń wyróżnia się przede wszystkim tym, że stworzone jest na miarę i uwzględnia realne możliwości szkód. Nie trzeba zastanawiać się, na jaką sumę ubezpieczyć swoją nieruchomość. Jest ona bowiem elastyczna i wynosi tyle, ile wartość rynkowa w dniu szkody. Składka obliczana jest natomiast na podstawie aktualnej wartości nieruchomości. Dodatkowo, dla Nationale-Nederlanden dom to nie tylko budynek. Ubezpieczenie obejmuje w standardzie i bez dodatkowych opłat także ogród, w tym instalacje zraszające, oświetlenie ogrodowe i tarasowe, ścieżki i chodniki, roślinność, garaż, ogrodzenie, czy piwnicę, a także rzeczy takie jak np. rower, czy meble ogrodowe. Komponując swoje indywidualne ubezpieczenie możesz wybrać opcje dodatkowe. Nationale-Nederlanden oferuje pomoc specjalisty, np. ślusarza, elektryka czy hydraulika i oferuje pomoc wszystkim członkom Twojej rodziny, nawet Twojemu psu :)

Wpis powstał we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń Nationale-Nederlanden

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ale piękny opis domu,aż poczułam,że ja mam dokładnie tak samo jak Ty😊 skorzystam też z porad odnośnie ochrony swojego domu przed włamaniem.