Chodziło mi to po głowie od dawna. Domowe kosmetyki, w 100% naturalne, bez dodatków, poprawiaczy i chemii. Czy to się da zrobić bez specjalnych, trudno dostępnych składników? Czy w domowym laboratorium, czyli na kuchennym blacie lub łazience uda się przygotować wartościowy specyfik? Czy w dzisiejszych czasach to ma sens?
Cynamonowo-pomarańczowy pył musujący do kąpieli
Oszalałam na punkcie tego zapachu. Delikatny lecz zdecydowany. No i musuje, drogie Panie, musuje w kąpieli.
[przepis]
100g sody oczyszczonej
50g kwasku cytrynowego
50g mleka w proszku
2 łyżki oleju ze słodkich migdałów
Łyżeczka cynamonu
12 kropli olejku pomarańczowego
3 krople olejku cynamonowego
[/przepis]
- Sodę, kwasek cytrynowy, mleko w proszku i cynamon wsypać do blendera, dokładnie wymieszać.
- Nie przerywając mieszania, dolewać olej ze słodkich migdałów i olejki eteryczne.
- Mieszać do momentu, aż składniki się połączą i nie będzie widać grudek. Pył dodany do kąpieli lekko musuje, uwalnia przyjemny zapach, odpręża, relaksuje i zmiękcza skórę.
Zdjęcia: Lubo Lipov
Przepisy: Adriana Sadkiewicz
Komentarze
Ja już od dłuższego czasu staram się stosować peelingi domowej roboty, o tonikach też słyszałam. Ale ten musujący proszek do kąpieli mnie zachwycił
bardzo interesujace przepisy bede musiala wyprowac domowych kosmetkow :)
Muszą być fantastyczne :)
Polecam książkę pani Urszuli Lemańskiej "Kuchnia Laboratorium Zdrowia i Urody" :) Mnóstwo fantastycznych przepisów, nowinek i bez chemii:)
Ależ wspaniałości !
O rany! Super pomysł! Tu jest pyszny potencjał :))) i piękne zdjęcia, znowu znowu! :)
haha ale się wstrzeliliście w temat..właśnie dzisiaj zastosowałam swoją naturalną kuracje ( żółtko sok z cytryny + oliwa) na włosy..w czasie gdy maska sobie działała pod ciepłym ręcznikiem, nacierałam się oliwą z pestek winogron szorując naturalną szczotką całe ciało( lepsze niż peeling) , potem kapiel z lavendą… nie potrzebuje po czymś takim żadnych balsamów do ciała ani kremów..skóra jest mięciutka i dobrze nawilżona( nie mówiąc juz o cellulicie..kilka miesięcy szorowania szczotką i skórka pomarańczowa znika)
NIE MA lepszego i tańszego pilingu do ciała niż spora garść soli w miseczce zwilżona mlekiem. Spróbujcie same, to się przekonacie. Nawet "mocno dorosła" skóra robi się aksamitnie gładka!
Może inne tego typu specyfiki wyglądają/pachną/kuszą bardziej, ale jak raz przetestujecie – pokochacie.
Pewnie firmom kosmetycznym nie wsmak rozpowszechnianie tego sposobu, bo …wiadomo, zyski..Powiedzą więc, że sól skórę wysusza itp. Guzik prawda! Mleko zawiera tłuszcz i to równoważy(z resztą – sól do kąpieli to już nie wysusza, jak z ICH dodatkami zapachowo-kolorowymi?!).
Świetne przepisy. Ja uwielbiam peeling kawowy oraz kakaowy.
Pozdrawiam.
Pani Beato czy w przepisie na pył cynamonowy, olej cynamonowy można zastąpić olejkiem cynamonowym, skoro i tak dodaje się olej bazowy czyli migdałowy?Szukałam w internecie i czegoś takiego jak olej cynamonowy nie znalazłam, a olejek już tak.Pozdrawiam
Witam, do piedra preciosa – tam właśnie chodzi o lejek cynamonowy eteryczny! Ot takie drobne przejęzyczenie! Ewentualnie, jeżeli ciężko go dostać, możemy pozostać przy samym cynamonie w proszku! Też pachnie:)
Zielona, ma naprawdę super konsystencję i zapach.
Aga, do roboty :)
Sabinko, bardzo dziękuję za lekturę.
Magda, Magda :))))
Lorka, ja swoje dzieciu w okresie wczesnego niemowlęctwa traktowałam oliwą. Efekt spektakularny, bez porównania z kupnymi specyfikami.
goooocha, sól z mlekiem – będę testować.
jojcia, domagam się przepisu na kawowy!
Piedra, i po krzyku :) Dziękuję, że zwróciłaś uwagę.
ja ze swojego peelingu korzystam od … nie wiem od kiedy ….. mój sposób na prosty a zarazem wysmienity peeling : cukier + olej arachidowy i do dzieła !!!!!!
a zurawina swieza czy suszona? :)
Świetne przepisy :) na pewno wypróbuję :))))
Joasia, fajne i proste. Dziękuję za kolejną inspirację.
dagmara, suszona.
chmurko, powodzenia!
fantastyczne przepisy i inspiracja! mam nadzieję, że wytrwam w postanowieniu i takie prezenty otrzymają Panie w mojej rodzinie na Gwiazdkę! pozdrawiam!
pysznie i pięknie!
pozwoliłam sobie o Was napisać na blogu :)
http://polishmakeupbag.blogspot.com/2011/10/wtorkowe-kuszenie-25-100-natury.html
Już dziś zabieram się za produkcję tych wspaniałych kosmetyków! Dziękuję ze inspiracje! Wspaniałości…a te zdjęcia, eh, jak zwykle – piękne..i do tego te urocze etykiety… :)
ostatnio zrobiłam tonik lawendowy, od czasu do czasu robię też płukankę z pokrzywy a teraz przymierzam się do peelingu :)
Mniam mniam chciałoby się powiedzieć:)Już swój przepis wysłałam i liczę na wygraną ;).Hi hi hi! Pozdrawiam serdecznie.
Jezu,ja nie wiem, czy bym zdążyła tego wszystkiego użyć, bo bym to prędzej zjadła! :)
Niesamowicie wszystko wygląda, pięknie zapakowane. Jestem pod wrażeniem!:)
naturalne kosmetyki, to co lubię najbardziej:)
normalnie czuję się jak czarownica, która przy użyciu zwykłych składników(no moze nie wszystkie takie zwykłe) i kilku magicznych zaklęć zaczarowuje świat!!! :) kiedyś spróbuję, może niedługo?
czy olej ze słodkich migdałów w musującym pyle można zastąpić jakimś innym olejem?
Jasne, że można olej ze słodkich migdałów zastąpić! Nawet, w ostateczności, odrobiną naszego kuchennego słonecznikowego. Te oleje używane do celów kosmetycznych są po prostu lepsze jakościowo i zapewniają świetną pielęgnację. A olej ze słodkich migdałów dodatkowo ma tę dobrą cechę, że jest bezzapachowy i całkowicie łagodny.
mam wszystkie skladniki na peeling zurawinowy :) zaraz dzialam!
od lat uzywam mielonej kawy z ulubionym olejkiem pod prysznic, peelinguje, ze hej i jak kawowo w lazience ;)
Kosmetyki rewelacyjne!
Mamy jedno pytanie. Jak już je przygotujemy, zamkniemy w słoiczkach, to ile tak mogą w nich postać?
pozdrawiamy
Przyłączam się do pytania Dagmary – do wyrobu peelingu dodać żurawinę suszoną czy "żywą"?
szybka odpowiedź – suszoną :)
Niesamowite rzeczy! Uwielbiam kosmetyki domowej roboty :)
Caroline
A czy oliwę z oliwek można zastąpić, np. olejem lnianym?
pytanie techniczne, jakiej objętości jest słoik na peeling? ;) chciałabym go zrobić mamie na prezent, i muszę znaleźć odpowiedniej wielkości opakowanie… z góry dziękuję za odpwowiedź ;)
rewelacja! na pewno niebawem zagoszcza w mojej lazience :)
MUSZĘ SOBIE ZAPISAĆ I WYPRÓBOWAĆ TE WSZYSTKIE PRZEPISY :))
STOSUJĘ TAKIE DOMOWE SPA Z NATURALNYCH SKŁADNIKÓW, PONIEWAŻ MAJĄ SILNE DZIAŁANIE I SĄ TAŃSZE OD SKLEPOWYCH :)) (KUPOWANE KOSMETYKI TEŻ SĄ Z NATURALNYMI WYCIĄGAMI ). OSTATNIO ZNALAZŁAM CIEKAWEGO BLOGA, WIĘC SIĘ PODZIELĘ: http://www.dzieckodomfinanse.blogspot.com (SZUKAM PODOBNYCH STRON :))
http://www.zapis.ozdrowiedbam.pl < tu macie darmowy poradnik o tym.
http://kobieco.pl/uroda/kosmetyki-domowej-roboty-zobacz-3-ktore-mozesz-zrobic/
my też uwielbiamy kosmetyki domowej roboty! Zapraszam miłośników kosmetycznego „zrób to sam” do zapoznania się z bardzo fajną pozycją naszego wydawnictwa – książką „Domowe receptury na naturalne kosmetyki” Stephanie Tourles.
Jest to coś więcej niż poradnik kosmetyki naturalnej. To wyjątkowe źródło wiedzy i inspiracji z zakresu kosmetologii holistycznej. Oferuje ponad 200 receptur na zdrowe preparaty na bazie ziół oraz naturalnych składników, które odżywiają, oczyszczają i chronią skórę.
W książce znajdziesz przepisy na naturalne specyfiki do każdej części ciała: stymulujące maseczki do twarzy, zmysłowe kremy, relaksujące mieszanki ziołowe do kąpieli, szampony, odżywki do włosów, jak i naturalne sposoby na komary. Jest też coś wyłącznie dla kobiet – porady w sprawach intymnych, a dla zakochanych na romantyczne chwile – ziołowe eliksiry miłosne pobudzające zmysły.
Muszę wypróbować! :) ja regularnie przygotowuję kosmetyki samodzielnie (ostatnio maseczka z dyni wg przepisu http://www.modoweinspiracje.pl/2016/09/02/domowe-maseczki-twarz-poznaj-sposoby-piekna-cere/), wcześniej trochę eksperymentowałam z drożdżami, olejami i siemieniem lnianym. Bardzo polecam! :)
naprawdę fajny przepis:D
Już wiem co zagości w wannie w ten weekend :D
Analizujemy receptury kosmetyków. Piszemy o rynku kosmetycznym, które trendy wynikają z odkryć naukowych, a które są tylko wytworem marketingu. Podczas warsztatów kosmetycznych uczymy, jak wykonać własny krem, mydło, peeling i inne kosmetyki. Zapraszamy! http://www.time4progress.pl/blog
Witam. Czy w tej recepturze można zastąpić olej migdałowy olejem rycynowy?