Dom i ogród

Ucieczka na wieś. Jak zrobić ścianę z desek DIY.

Remont naszego małego domku powoli dobiega końca. Bądźmy szczerzy, koniec gdzieś się tam majaczy, co jest dobrą wiadomością po tygodniach kurzu, gruzu i znoju. Wszelkie tzw. grube prace mamy już za sobą, a teraz etap najbardziej ekscytujący, czyli dopieszczanie wnętrz. Sporo wyzwań przed nami, ale ogromna stara jabłoń w ogrodzie dodaje otuchy, warzywnik nabiera rumieńców (o czym niebawem), a my z coraz większą radością patrzymy na to co udało się nam stworzyć

Jak zrobić ścianę z desek krok po kroku

Ściana z desek ułożonych poziomo to współczesna wersja boazerii. Można ją ułożyć we wszystkich pomieszczeniach, nadając im indywidualnego charakteru. Taka ściana będzie dobrze wyglądać w korytarzu, na tarasie, w salonie, łazience, kuchni i sypialni. Deski można zachować w oryginalnym kolorze lub barwić według uznania. Od dawna planowałam taką ścianę w sypialni. Naturalny materiał jakim jest drewno sprzyja relaksowi. Moja ściana wykonana jest z sosnowych desek o szerokości 14 cm. Po ułożeniu pomalowałam je na biało farbą wodną akrylową. Po wyschnięciu deski zostały delikatnie przetarte.

Potrzebne materiały i narzędzia

Deski – mogą to być deski elewacyjne, podbitkowe, boazeryjne lub deski z odzysku

Kantówki

Kołki rozporowe do montażu stelaża do ściany

Gwoździe boazeryjne

Wiertarka

Młotek

Farba, bejca lub lakier do pomalowania desek

Użyliśmy desek elewacyjnych kupionych w markecie budowlanym. Na naszą ścianę potrzebowaliśmy desek o długości 3 m. Koszt metra kwadratowego desek o szerokości 14 cm i długości 3 m wyniósł 39,99 zł. Deski sprzedawane są w opakowaniu po 5 sztuk. I tu ważna uwaga: z reguły w każdym opakowaniu może się znaleźć deska krzywa, której nie uda się zamontować, dlatego warto kupić deski z zapasem. Deski zostały przymocowane do stelaża wykonanego z 5 kantówek. Nasze miały długość 2,50m i szerokość 3 cm.

Montaż

Przymocuj stelaż do ściany. Na ścianę o szerokości 3 cm użyliśmy 5 kantówek. Zamontuj deski zaczynając od dołu używając do tego gwoździ boazeryjnych.

Pomaluj deski wybraną metodą. Użyłam białej akrylowej farby do drewna.

Wybrałam ją, gdyż podłoga w sypialni także jest drewniana i chciałam uniknąć przytłaczającego efektu. Białe deski ułożone poziomo optycznie powiększają pomieszczenie i nadają mu lekkości. Po pomalowaniu i wyschnięciu deski lekko przetarłam papierem ściernym. Efekt końcowy metamorfozy sypialni wkrótce.

Moim okiem

Choć wydawało się, że realizacja drewnianej ściany będzie łatwa, szybka i przyjemna, rzeczywistość jak zwykle okazała się nieco odmienna od oczekiwań. Po pierwsze nie wszystkie deski nadawały się do montażu. Na szczęście przygotowaliśmy się do tego, kupując deski z zapasem. Montaż desek na ścianie o wymiarach 3x 2,5 m zajął nam ok 6 godzin. Następne 3 godziny to malowanie. Kolejnego dnia przecierałam deski, dzięki czemu uzyskałam lekko trójwymiarowy, subtelnie postarzony efekt. Zajęło mi to jakieś 3 godziny intensywnej pracy. Czy było warto? Tak! Pobielona drewniana ściana stanowi piękne tło dla łóżka. CDN

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Elementy drewniane powinno się zabezpieczyć przed montażem , proszę ludziom nie opowiadać takich kłamstw.co to za poradnik żenada.ah ci celebryci..

Panie Tomaszu, uściślijmy fakty. 1. nie jestem celebrytką. 2. sposób montażu konsultowałam ze stolarzem i stosowałam się do jego wskazówek. 3. Na tym blogu rozmawiamy ze sobą uprzejmie. 4. Jeśli to panu nie odpowiada, sugeruję zmianę lektury

Pani Beato, jaka biel jest na scianach Pani domu? Zdradzi Pani farbe? :) A nowe zdjecia piekne, widac, jak cieple to bedzie wnetrze :)