Ucieczka na wieś. Jak zrobić ścianę z desek DIY.

3 maja 2020, 19:00 | Dom i ogród | 6
Ucieczka na wieś. Jak zrobić ścianę z desek DIY.

Remont naszego małego domku powoli dobiega końca. Bądźmy szczerzy, koniec gdzieś się tam majaczy, co jest dobrą wiadomością po tygodniach kurzu, gruzu i znoju. Wszelkie tzw. grube prace mamy już za sobą, a teraz etap najbardziej ekscytujący, czyli dopieszczanie wnętrz. Sporo wyzwań przed nami, ale ogromna stara jabłoń w ogrodzie dodaje otuchy, warzywnik nabiera rumieńców (o czym niebawem), a my z coraz większą radością patrzymy na to co udało się nam stworzyć

Jak zrobić ścianę z desek krok po kroku

Ściana z desek ułożonych poziomo to współczesna wersja boazerii. Można ją ułożyć we wszystkich pomieszczeniach, nadając im indywidualnego charakteru. Taka ściana będzie dobrze wyglądać w korytarzu, na tarasie, w salonie, łazience, kuchni i sypialni. Deski można zachować w oryginalnym kolorze lub barwić według uznania. Od dawna planowałam taką ścianę w sypialni. Naturalny materiał jakim jest drewno sprzyja relaksowi. Moja ściana wykonana jest z sosnowych desek o szerokości 14 cm. Po ułożeniu pomalowałam je na biało farbą wodną akrylową. Po wyschnięciu deski zostały delikatnie przetarte.

Potrzebne materiały i narzędzia

Deski – mogą to być deski elewacyjne, podbitkowe, boazeryjne lub deski z odzysku

Kantówki

Kołki rozporowe do montażu stelaża do ściany

Gwoździe boazeryjne

Wiertarka

Młotek

Farba, bejca lub lakier do pomalowania desek

Użyliśmy desek elewacyjnych kupionych w markecie budowlanym. Na naszą ścianę potrzebowaliśmy desek o długości 3 m. Koszt metra kwadratowego desek o szerokości 14 cm i długości 3 m wyniósł 39,99 zł. Deski sprzedawane są w opakowaniu po 5 sztuk. I tu ważna uwaga: z reguły w każdym opakowaniu może się znaleźć deska krzywa, której nie uda się zamontować, dlatego warto kupić deski z zapasem. Deski zostały przymocowane do stelaża wykonanego z 5 kantówek. Nasze miały długość 2,50m i szerokość 3 cm.

Montaż

Przymocuj stelaż do ściany. Na ścianę o szerokości 3 cm użyliśmy 5 kantówek. Zamontuj deski zaczynając od dołu używając do tego gwoździ boazeryjnych.

Pomaluj deski wybraną metodą. Użyłam białej akrylowej farby do drewna.

Wybrałam ją, gdyż podłoga w sypialni także jest drewniana i chciałam uniknąć przytłaczającego efektu. Białe deski ułożone poziomo optycznie powiększają pomieszczenie i nadają mu lekkości. Po pomalowaniu i wyschnięciu deski lekko przetarłam papierem ściernym. Efekt końcowy metamorfozy sypialni wkrótce.

Moim okiem

Choć wydawało się, że realizacja drewnianej ściany będzie łatwa, szybka i przyjemna, rzeczywistość jak zwykle okazała się nieco odmienna od oczekiwań. Po pierwsze nie wszystkie deski nadawały się do montażu. Na szczęście przygotowaliśmy się do tego, kupując deski z zapasem. Montaż desek na ścianie o wymiarach 3x 2,5 m zajął nam ok 6 godzin. Następne 3 godziny to malowanie. Kolejnego dnia przecierałam deski, dzięki czemu uzyskałam lekko trójwymiarowy, subtelnie postarzony efekt. Zajęło mi to jakieś 3 godziny intensywnej pracy. Czy było warto? Tak! Pobielona drewniana ściana stanowi piękne tło dla łóżka. CDN

Beata Lipov

Ponoć mówią, że jestem najbardziej zakręconą 40-to latką w Polsce. Tysiąc pomysłów na minutę to moja specjalność. Gotuję, prowadzę warsztaty, biegam, wyciskam poty na siłowni, piszę książki, spotykam się z czytelnikami, motywuję dziewczyny takie jak Ty do dbania o siebie i zdrowszego, piękniejszego życia. Lawendowy Dom to także Twój dom.

Zapraszam
Beata Lipov

Komentarze

6 odpowiedzi na “Ucieczka na wieś. Jak zrobić ścianę z desek DIY.”

 1. Tomek pisze:

  Elementy drewniane powinno się zabezpieczyć przed montażem , proszę ludziom nie opowiadać takich kłamstw.co to za poradnik żenada.ah ci celebryci..

  • Beata Lipov pisze:

   Panie Tomaszu, uściślijmy fakty. 1. nie jestem celebrytką. 2. sposób montażu konsultowałam ze stolarzem i stosowałam się do jego wskazówek. 3. Na tym blogu rozmawiamy ze sobą uprzejmie. 4. Jeśli to panu nie odpowiada, sugeruję zmianę lektury

 2. Świetny pomysł.Wygląda to na coś strasznie drogiego i trudnego do wykonania,a tu proszę chwila i jaki efekt.Coś pięknego.

 3. Katinka pisze:

  Pani Beato, jaka biel jest na scianach Pani domu? Zdradzi Pani farbe? :) A nowe zdjecia piekne, widac, jak cieple to bedzie wnetrze :)

 4. Anna pisze:

  Chciałam się spytać co to dokładnie za deska na ścianie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *