Dom i ogród

Jak zrobić sofę z palet DIY

Meble z palet zdążyliśmy pokochać szczerą miłością już dobre kilka lat temu. Sama od dawna śpię na łóżku z palet i bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie. Palety są niedrogie, można je z łatwością nabyć i wpisują się w trend recyklingu, który jest bliski mojemu sercu. Tym razem pokażę jak wykonałam coś z niczego. Koleżanka zapytała, czy przypadkiem nie przygarnęłabym trzech palet, zawadzających jej w garażu. Oczywiście przygarnęłam i postanowiłam od razu spożytkować ten dar z niebios ;) Powstała zgrabna sofa do pokoju na poddaszu. Jest stabilna, a dzięki miękkim poduchom, także bardzo wygodna. Cała produkcja zajęła mi jedną niedzielę, łącznie z taszczeniem nieskręconych jeszcze elementów sofy po stromych schodach na stryszek, gdzie miała stanąć.

Potrzebne materiały:

3 europalety 60×80 cm

mocna folia do zabezpieczenia podłoża

papier ścierny

farba wodna akrylowa

pędzel do farb wodnych

wałek malarski

kątowniki do łączenia elementów drewnianych

samoprzylepny filc

pędzel do farb wodnych

emalia akrylowa DULUX

złącznik kątowy

 

Jak zrobić sofę z palet krok po kroku

  1. Palety wyszlifować. Proponuję użyć początkowo papieru ściernego grubszego, a na sam koniec, takiego o mniejszej gramaturze. Warto pamiętać, że palety występują w kilku gatunkach, ale nawet te najlepsze wykonane są z drewna drugiego gatunku, mają liczne nierówności, o które łatwo się skaleczyć. Dlatego ten etap moim zdaniem jest najważniejszy.

  1. Gładkie, wyszlifowane palety dokładnie odkurzyć i przetrzeć wilgotną gąbką.
  2. W ten sposób przygotowane palety można malować. Ja malowałam swoje dwukrotnie. Warto wybrać dobrze kryjącą, szybkoschnącą farbę przeznaczoną do użycia wewnątrz pomieszczeń. Taki właśnie jest polecany przeze mnie Dulux. Po pierwszym malowaniu warto delikatnie przeszlifować paletę drobnoziarnistym papierem.

  1. Gotowe elementy przenieść w docelowe miejsce i połączyć kątownikami. Ja dodatkowo przyklejam od spodu samoprzylepny filc, co bardzo ułatwia przesuwanie mebla. Można też dokręcić kółka, by uzyskać sofę w wersji mobilnej ;)

Moja rada: obecnie na rynku jest duży wybór gotowych poduszek na palety o dostosowanych wymiarach. Warto poszukać takich poduszek np. na Allegro.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *