Dekoracje

Jak zrobić las w słoiku DIY

Piękna, prosta forma roślinna zamknięta w słoiku – to coś dla osób, które lubią otaczać się roślinami. Inicjatorką i wykonawczynią kompozycji jest moja córka – zapalona miłośniczka wszystkiego co zielone :) Taki słój sprawdzi się w niewielkim wnętrzu – zamiast kilku donic z roślinami – jeden słój z dowolną kompozycją. Jest to też ciekawy pomysł na osobisty, spersonalizowany prezent. Pomysłem na nasz słój był miniaturowy las, dlatego po materiały do niego wybrałyśmy się do lasu obok naszego domu.

Stamtąd pochodzą miniaturowe sadzonki i ziemia. Miniaturowe wrzosy zostały kupione w centrum ogrodniczym.

Co jest potrzebne

szklane naczynie

keramzyt – warstwa drenująca, zapewniająca odpowiednie nawodnienie

ziemia uniwersalna

rośliny – u nas m.in. miniaturowe sadzonki paproci, wrzosu

mech

kora

kamyki

Las w słoiku – krok po kroku

Przygotowanie całej kompozycji nie jest trudne i uda się nawet początkującemu ogrodnikowi.

  • Na dno wysypać warstwę keramzytu, kory, a następnie ziemię.

  • Posadzić rośliny oraz mech

  • Ułożyć kamyki

Całość lekko podlać. Słój można pozostawić otwarty i w takim przypadku od czasu do czasu należy ziemię zwilżać. Można też go zamknąć – wtedy w środku wytworzy się swoisty ekosystem.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rzeczywiscie, bardzo fajny pomysl na ladna ozdobe domu i na prezent :)
Lubie zagladac na Pani blog, jest pelen ciepla i spokoju i taki inny niz cala reszta internetu :)

Aniu, masz rację, mech z lasu jest pod ochroną, ale ja też nigdzie nie namawiałam, żeby go z lasu pobierać. Można kupić preparowany w centrach ogrodniczych, albo tak jak w moim wypadku, wziąć z własnego ogródka. U mnie niestety/stety mam dużo, z racji zacienionej działki z dużą ilością drzew iglastych. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za czujność :)

mam taki las w wazonie[ niedużym] > mam pytanie. jak często trzeba zraszać taki las , i czy może być tylko nakryty podkładką z korka? mam trochę większą niż „wylot” wazoniku.