Dekoracje

Door stop w stylu marynistycznym – zrób to sam :)

Bardzo lubię marynistyczne dodatki we wnętrzach, co pewnie stali czytelnicy już dawno zauważyli. Dziś pokażę Wam, jak się robi tzw. gałkę bosmańską, choć nazwa skrajwęzeł rzutkowy podoba mi się bardziej :)

gałka bosmańska_4

Węzeł stosowany w żeglarstwie, spinaczce oraz wykorzystywany do wielu dekoracji. Można z niego zrobić kolczyki, obrączki na serwetki, sznury podtrzymujące zasłony lub tzw. stop door, czyli ciężarek zabezpieczający drzwi przed trzaskaniem. Właśnie taki door stopper zobaczyłam niedawno w najnowszej kolekcji Zary Home, za jedyne… 99 zł.

 Zrzut ekranu 2013-09-19 (godz. 21.21.49)

Postanowiłam zmierzyć się z tematem własnoręcznie. W sklepie budowlanym zaopatrzyłam się w grubą linę sizalową – 1 m kosztował 2,70 zł. Na gałkę potrzeba ok. 3, 20 cm liny o średnicy 12 mm. Przyda się też piłka tenisowa do wypełnienia środka.

gałka bosmańska_8

Przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie zapezpieczyć końce liny. Jeśli jest naturalna, tak jak moja, zabezpieczamy cienkim sznurkiem, jeśli sztuczna, wystarczy przypalić. Mam nadzieję, że zdjęcia Wam pomogą. Koniec liny trzymamy w lewej ręce, przytrzymując kciukiem. Owijamy luźnymi pętlami wokół dłoni od tyłu ku przodowi.

gałka bosmańska_7

Teraz zmiana kierunku. Owijamy od dołu ku górze pętle, które zrobiliśmy wcześniej, starając się, by były równe.

gałka bosmańska_6

Kolejny etap to włożenie do środka piłki tenisowej i ostatnie już przewlekanie liny.

gałka bosmańska_5

Koniec przeciągam tak, by zaklinował się między splotami. Teraz pozostaje wyrównać wszystkie liny i ozdoba gotowa.

gałka bosmańska_3

Dla ułatwienia wklejam szkic, który znalazłam na stronie Shipman. Forum Modelarstwa Szkutniczego.

Zrzut ekranu 2013-09-19 (godz. 21.37.49)

To co podejmiecie wyzwanie?

gałka bosmańska

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Super!
Mojemu synkowi się pewnie spodoba, muszę zapytać,czy umie zrobić taki węzeł. Na kolonii żeglarskiej był już 3 raz, nauczył się tam wielu fajnych rzeczy.
Pozdrowienia:)