Dom i ogród | Ogród

9 prac ogrodowych, które musisz wykonać w marcu

Jeśli jesteś ogrodnikiem początkującym i stawiasz swoje pierwsze kroki w tej fascynującej przygodzie jaką jest pielęgnacja własnego kawałka ziemi, to trafiłeś idealnie. Nawet najmniejszy ogródek, taras a nawet balkon może dostarczyć niebywałej satysfakcji. Od zawsze byłam entuzjastką własnych upraw i nie przeszkadzał mi w tym drobny fakt, że w pierwszym moim lokum miałam balkon o powierzchni 1 m/kw. Ale to właśnie na tym balkonie zbierałam swoje pierwsze, uprawiane od nasiona poziomki.

Stworzyłam dwa przydomowe ogrody, obecnie pracuję nad trzecim i daje mi to niebywałą satysfakcję. Mój obecny ogród ma ok. 800 m/kw i sporo wiekowych roślin. Szczególnie imponująco prezentują się stara, rozłożysta jabłoń i grusza, bzy w kilku odmianach oraz ogromny, rozpasany jaśmin, który kwitnie milionem pachnących białych kwiatków. Założyłam, że chcę tu stworzyć typowy ogródek o charakterze wiejskim. Z niewielkim warzywnikiem (pisałam o nim w zeszłym sezonie), krzewami i drzewami owocowymi oraz całą paletą kolorowo kwitnących w sezonie kwiatów i ziół takich jak: krwawnik, lawenda, maciejka, aksamitki, kosmos, nasturcje, cynie, róże, hortensje, mieczyki i dalie.

Na podwórku mamy studnię, budynek gospodarczy, który w tym roku przejdzie lifting, zaniedbany trawnik, o który rozpoczęłam walkę już w poprzednim sezonie oraz masę nietkniętych od lat ludzką ręką zakamarków, które karczuję, oczyszczam i przywracam do żywych. Jestem zwolenniczką recyklingu w każdej możliwej postaci, więc ogród i taras obsadzam sezonowymi kwiatami, które rosną w różnego rodzaju pojemnikach i skrzyniach własnej produkcji. Wystarczy odrobina wyobraźni, puszka farby i nawet ze starego rupiecia można wyczarować piękny kwietnik. W marcu do skrzynek wysadzam bratki, prymule i rośliny cebulowe. Dzięki temu zanim ogród się zazieleni mogę się cieszyć kwiatami tuż przy domu.

9 prac ogrodowych, które musisz wykonać w marcu

Tegoroczny marzec nie odbiega od normy. Mamy trochę słońca, kilka ciepłych dni, co jakiś czas sypnie śniegiem i temperatura spadnie lekko poniżej zera. Ogród wygląda mało ciekawie po zimie, ale to właśnie teraz jest czas na wykonanie kluczowych czynności, które sprawią, że już niebawem zaprezentuje się w najpiękniejszej odsłonie.

Oto kilka kluczowych prac, które trzeba wykonać właśnie teraz:

  • Porządki po zimie. Wygrabiamy resztki liści. Zbieramy przyniesione przez wiatr śmieci. Wyrzucamy uschnięte rośliny z pojemników.

  • Przycinamy drzewa i krzewy owocowe. Wykonujemy cięcie prześwietlające starszych drzew jabłoni, grusz i śliw. Sadzone jesienią krzewy malin i porzeczek przycinamy nad ziemią.

  • Przy sprzyjającej pogodzie pod koniec marca sadzimy nowe krzewy owocowe. Ja planuję dosadzić maliny.

  • W warzywniku oczyszczamy grządki ze starych roślin i chwastów.

  • Gdy jest ciepło już w marcu można wysiać do gruntu warzywa odporne na niskie temperatury, takie jak: rzodkiewka, groch i roszponka.

  • Podczas cieplejszych dniu przycinamy róże, budleje, tawuły, powojniki i hortensje bukietowe.

  • Wysiewamy do skrzynek nasiona werbeny, petunii, groszku. Pod koniec miesiąca do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak chabry, mak polny i nagietki.

  • Nawozimy kompostem drzewa i krzewy

  • Rozpoczynamy regenerację trawnika. Zgrabiamy martwą darń, napowietrzamy go areatorem i dosiewamy w miejscach ubytków.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bardzo sztampowy wpis. W sprawie ogrodu sięgnę po porady ludzi, który rzeczywiście mają coś do powiedzenie na ten temat. Wygląda na to, że kończą się pomysły na wpisy na blogu. Pamiętam takie stare powiedzenie „Jak ktoś jest od wszystkiego, to do niczego” :)
Miłego wieczoru ;)

Basiu, życzę Ci dużo dobrej energii, tak od serca. Pozdrawiam ciepło Ciebie i Twoich bliskich w tym trudnym czasie.

Ja należę dopiero do tych początkujących, jeśli chodzi o ogród i dbanie o niego, więc nie wiedziałam, że już w marcu można zacząć coś robić. Ale dobrze wiedzieć, że można, bo już od dawna miałam ochotę wyjść do ogrodu, żeby go zacząć upiększać :)

My już drugi weekend śmigamy w ogrodzie. Pogoda sprzyja, jest słonecznie, więc porządkuję kolejne grządki. Życzę dużo satysfakcji z tworzenia własnej zielonej przestrzeni :)

Z czego jest marynarka w kratę, czy ma pani zdjęcia na innej modelce, nie tak otyłej? Ile się czeka na zamówienie rozmiaru M? Przepraszam, że tu pisze, ale nie ma kontaktu do sklepu
Pozdrawiam