Dom i ogród | Ogród

9 prac ogrodowych, które musisz wykonać w marcu

Jeśli jesteś ogrodnikiem początkującym i stawiasz swoje pierwsze kroki w tej fascynującej przygodzie jaką jest pielęgnacja własnego kawałka ziemi, to trafiłeś idealnie. Nawet najmniejszy ogródek, taras a nawet balkon może dostarczyć niebywałej satysfakcji. Od zawsze byłam entuzjastką własnych upraw i nie przeszkadzał mi w tym drobny fakt, że w pierwszym moim lokum miałam balkon o powierzchni 1 m/kw. Ale to właśnie na tym balkonie zbierałam swoje pierwsze, uprawiane od nasiona poziomki. Stworzyłam dwa przydomowe ogrody, obecnie pracuję nad trzecim i daje mi to niebywałą satysfakcję. Mój obecny ogród ma ok. 800 m/kw i sporo wiekowych roślin. Szczególnie imponująco prezentują się stara, rozłożysta jabłoń i grusza, bzy w kilku odmianach oraz ogromny, rozpasany jaśmin, który kwitnie milionem pachnących białych kwiatków. Założyłam, że chcę tu stworzyć typowy ogródek o charakterze wiejskim. Z niewielkim warzywnikiem (pisałam o nim w zeszłym sezonie), krzewami i drzewami owocowymi oraz całą paletą kolorowo kwitnących w sezonie kwiatów i ziół takich jak: krwawnik, lawenda, maciejka, aksamitki, kosmos, nasturcje, cynie, róże, hortensje, mieczyki i dalie.

Na podwórku mamy studnię, budynek gospodarczy, który w tym roku przejdzie lifting, zaniedbany trawnik, o który rozpoczęłam walkę już w poprzednim sezonie oraz masę nietkniętych od lat ludzką ręką zakamarków, które karczuję, oczyszczam i przywracam do żywych. Jestem zwolenniczką recyklingu w każdej możliwej postaci, więc ogród i taras obsadzam sezonowymi kwiatami, które rosną w różnego rodzaju pojemnikach i skrzyniach własnej produkcji. Wystarczy odrobina wyobraźni, puszka farby i nawet ze starego rupiecia można wyczarować piękny kwietnik. W marcu do skrzynek wysadzam bratki, prymule i rośliny cebulowe. Dzięki temu zanim ogród się zazieleni mogę się cieszyć kwiatami tuż przy domu.

9 prac ogrodowych, które musisz wykonać w marcu

Tegoroczny marzec nie odbiega od normy. Mamy trochę słońca, kilka ciepłych dni, co jakiś czas sypnie śniegiem i temperatura spadnie lekko poniżej zera. Ogród wygląda mało ciekawie po zimie, ale to właśnie teraz jest czas na wykonanie kluczowych czynności, które sprawią, że już niebawem zaprezentuje się w najpiękniejszej odsłonie.

Oto kilka kluczowych prac, które trzeba wykonać właśnie teraz:

  • Porządki po zimie. Wygrabiamy resztki liści. Zbieramy przyniesione przez wiatr śmieci. Wyrzucamy uschnięte rośliny z pojemników.

  • Przycinamy drzewa i krzewy owocowe. Wykonujemy cięcie prześwietlające starszych drzew jabłoni, grusz i śliw. Sadzone jesienią krzewy malin i porzeczek przycinamy nad ziemią.

  • Przy sprzyjającej pogodzie pod koniec marca sadzimy nowe krzewy owocowe. Ja planuję dosadzić maliny.

  • W warzywniku oczyszczamy grządki ze starych roślin i chwastów.

  • Gdy jest ciepło już w marcu można wysiać do gruntu warzywa odporne na niskie temperatury, takie jak: rzodkiewka, groch i roszponka.

  • Podczas cieplejszych dniu przycinamy róże, budleje, tawuły, powojniki i hortensje bukietowe.

  • Wysiewamy do skrzynek nasiona werbeny, petunii, groszku. Pod koniec miesiąca do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak chabry, mak polny i nagietki.

  • Nawozimy kompostem drzewa i krzewy

  • Rozpoczynamy regenerację trawnika. Zgrabiamy martwą darń, napowietrzamy go areatorem i dosiewamy w miejscach ubytków.

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *