Bezglutenowe | Desery | Dla dzieci | Kuchnia | Wegetariańskie

Waniliowy budyń jaglany z błyskawiczną polewą wiśniową

budyn-z-kaszy-jaglanej-5Waniliowy budyń jaglany to jest to, czego nam dziś trzeba :) Ostatnie dni minęły mi super intensywnie. Być może z powodu zmęczenia i ogólnego wyczerpania naszła mnie ochota na przedszkolny klasyk podwieczorkowy, czyli budyń z syropem owocowym. Mój budyń przygotowałam na bazie kaszy jaglanej, którą miałam już ugotowaną wcześniej. Jak ją przygotować opisałam tutaj.  Miseczka takiego budyniu w połączeniu z obłędną polewą owocową stawia na nogi jak nic innego. Polecam:) budyn-z-kaszy-jaglanej

Waniliowy budyń jaglany z polewą owocową

[przepis]

2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej

1 1/2  szklanki mleka (roślinne lub krowie)

pół laski wanilii

2 łyżki syropu z agawy lub miodu

1/2 szklanki migdałów obranych wcześniej ze skórki

polewa:

250 g mrożonych wiśni

3 łyżki miodu

[/przepis]

  1. Do garnka przełożyć kaszę, dodać mleko, rozkrojoną wzdłuż wanilię i migdały.
  2. Podgrzewać na małym ogniu ok. 15 minut, aż kasza z dodatkami się „rozklei”.
  3. Następnie zmiksować całość z dodatkiem syropu lub miodu i przełożyć do miseczek.
  4. W garnku rozgrzać miód, dodać mrożone owoce.
  5. Smażyć na dość dużym ogniu aż polewa zgęstnieje.
  6. Lekko przestudzoną polać budyń.

 

budyn-z-kaszy-jaglanej_2

budyn-z-kaszy-jaglanej-3

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ależ proste, piękne apetyczne i te szklaneczki bardzo fajne, cieszy oko i aż mam ochotę popędzić do kuchni i przygotować, chociaż aktualnie jestem już w piżamie z książką :P :)

Mam pytanie do autorki bloga:W przepisie sa 2 szklanki ugotowanej kaszy.Jak mam to rozumieć – czy 2 szklanki sypkiej surowej kaszy gotujemy, czy z 2 szklanek tej już ugotowanej kaszy robimy deser.Kasza pewnie zwiększa swoją objętość w trakcie gotowania stąd moje pytanie.I jeszcze jedno: Proporcja gotowania kaszy 2:1 oznacza że mamy dać 2 razy więcej wody od kaszy czy odwrotnie?proszę o pomoc bo bym chciała zrobić ten deser w najbliższych dniach.

dzięki.pierwszy raz prażyłam i nie mam wyczucia ile to powinno trwać ,cały czas mieszałam a tak zaczęło dymić i pachnieć ale na spaloną ta kasza nie wyglądała więc chyba jest ok.

robię z truskawkami :P bo wiśnie mam mrożone, ale z pestkami :) hmmm… i jeszcze akurat nie mam migdałów pod ręką, więc dam wiórki kokosowe… mam nadz., że będzie dobre :)

Ależ mnie zainspirowałaś. Kasza gotuje się na swoim mleku migdałowym z wanilią, z migdałami i daktylami. Do tego będzie sos z czarnej porzeczki. Pachnie pięknie w całej kuchni. Pozdrawiam zimowo

A czy wyjdzie jeśli kaszę ugotuje się na mleku lub pół na pół z wodą do rozklejenia? Zawsze troszkę szybciej by było…