Moda i uroda

W co się ubrać na biegówki

Spadł wreszcie wyczekiwany od tygodni śnieg i ruszyliśmy na biegówki. To sport, który polecam właściwie wszystkim. Nie trzeba tu specjalnych umiejętności i wybitnej kondycji. Można poruszać się w tempie szybszym lub wolnym, podziwiając przyrodę. Na biegówkach doskonale sobie radzą dzieci i osoby dorosłe w każdym wieku. Nawet taka narciarska fajtłapa jak ja daje sobie radę i czerpie z tego nieopisaną wprost radochę. Od trzech lat przemierzamy na biegówkach okoliczne lasy i z każdej wyprawy wracam z bananem na twarzy ;) Biegówki przeżywają właśnie swoje złote czasy, bez problemu, za rozsądne pieniądze można wypożyczyć sprzęt. Przykładowo w Warszawie za wypożyczenie kompletu (narty, buty, kijki) na 1,5 godziny zapłacisz już od 25 zł.

w-co-sie-ubrac-na-biegowki06

w-co-sie-ubrac-na-biegowki07

Gdzie biegać na biegówkach?

Najfajniejsze w biegówkach jest to, że nie trzeba wyjeżdżać w góry, żeby cieszyć się tym sportem. Biegamy po lasach, polach, łąkach, parkach. W Warszawie jest nawet wytyczona specjalna trasa w centrum miasta, wzdłuż Wisły. To dlatego tak lubimy biegówki. Nie potrzeba specjalnych tras, choć oczywiście na takich dobrze przygotowanych biega się wygodniej. Ale jeśli nie biegasz wyczynowo i chcesz po prostu spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, to biegówki są właśnie opcją dla Ciebie.

w-co-sie-ubrac-na-biegowki05

w-co-sie-ubrac-na-biegowki02

W co się ubrać na biegówki

Ubieraj się na cebulkę, czyli lepiej założyć na siebie kilka cieńszych warstw, niż jedną grubszą. Zasada jest podobna jak w przypadku tradycyjnego biegania zimą, ubieraj się tak, jakby na zewnątrz było +10st.C więcej, niż jest w rzeczywistości. Czyli, jeśli termometr wskazuje 0st.C, ubierasz się tak, jakby było +10st.C. Zobacz na filmie, jak ubrałam się przy – 5 st. C.

Bielizna termiczna, na to cienki polar, cienka bluza na suwak z golfem i cienka kurtka z kapturem. Pod zimowymi spodniami do biegania także cienkie legginsy termoaktywne. Na stopach dwie pary skarpetek, bo buty biegowe nie są ocieplane. Na głowie koniecznie czapka, bo przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Na rękach rękawiczki. Zalecane są rękawiczki ze wzmocnieniem między kciukiem i palcem wskazującym, ale przy weekendowym, rekreacyjnym bieganiu wystarczą zwykłe rękawice narciarskie.

adidas_139_Fotor_Collage

kamizelka ocieplana puchem Meru 215 zł

okulary Knockaround 99 zł

kurtka CMP 149 zł

bluzka szybkoschnąca Nike 119 zł

plecak Adidas 139 zł

rękawice Quechua 79,99 zł

legginsy Quechua 79,99 zł

koszulka narciarska Wed’ze 24,99 zł

czapka Wed’ze 39,99 zł

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do rozpoczęcia przygody z biegówkami. Jeśli spotkasz gdzieś w terenie blondynkę, która niepewnym krokiem przemierza śnieżne ścieżki, to zapewne będę ja. Nigdy nie ciągnęło mnie do sportów zimowych, nie przejawiam talentu w narciarstwie zjazdowym, ale biegówki to sport, który pozwala się cieszyć aktywną zimą nawet takim niezdarom jak ja ;) Do zobaczenia na trasie!

w-co-sie-ubrac-na-biegowki01

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tak myślałam, że strój powinien być taki jak na normalne bieganie :) nasza pierwsza biegówkowa przygoda już w ten weekend- nie mogę się doczekać!