Ogród

Podwyższony ogródek – jak go zrobić?

Podwyższony ogródek doskonale sprawdza się w małych przestrzeniach. To też wygodne rozwiązanie, gdyż pielęgnując rośliny na takiej podwyższonej grządce, nie musisz klęczeć :) Taki ogródek ładnie porządkuje wizualnie otoczenie, wiec nawet w większych ogrodach znajdzie swoje zastosowanie. Od dawna planowałam zrobienie czegoś takiego u siebie. Zastanawiałam się jednak nad rozwiązaniem prostym i w końcu znalazłam gotowe inspekty, które umieściłam na palecie. Dzięki temu uzyskałam podwyższony ogródek, który bez problemu mogłam zaaranżować na swoim tarasie. Mam teraz na wyciągnięcie ręki moje ulubione zioła.

Jak zrobić podwyższony ogródek

Przygotuj:

Europaletę – tu o wymiarach 120×80

Inspekt o wymiarach 120×80

Użyłam gotowego inspektu znalezionego w sklepie Jula w promocyjnej cenie.

Agrowłókninę – przepuszcza powietrze, jest mocna i trwała, wyłożyłam nią dno inspektu

Kermazyt – jako warstwę drenażową

Taker – do przymocowania agrowłókniny

Ziemię

Sadzonki

Na palecie zainstaluj inspekt. Przytnij agrowłókninę i przymocuj ją do ścianek inspektu.

Dzięki temu ziemia nie będzie się wysypywała na zewnątrz. Na dno rozsyp warstwę kermazytu, a następnie ziemię.

Zaplanuj miejsce nasadzeń i posadź sadzonki. Ja zdecydowałam się na ogródek ziołowy, ale równie dobrze możesz posadzić warzywa lub kwiaty. Powodzenia!

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piękne zdjęcia, aż się oczy śmieją!
Obecnie nie mam warunków nawet na takie maleńkie cudo, jedynie doniczka bazylii zdobi kuchnię.
Beatko, pytanie: czy jak bazylia kwitnie, to można jeść liście? Czy te liście, które rosną wokół kwiatków można jeść? :)

Podwyższony ogródek ładnie wygląda i dobrze byłoby żeby długo służył. Można pomalować go preparatem impregnującym do drewna, wówczas będzie odporny na robaki i grzyby. I oczywiście można dobrać kolor do pozostałych elementów ogrodu.