Zakupy

Dom pełen zmian – czyli jak zorganizować dodatkowe miejsce do spania i konkurs!!!

Cześć, jestem Beata i mam cały dom na głowie ;) Moje wewnętrzne ja wyznaje filozofię minimalizmu, ale realia życia z trójką dzieci, dwiema świnkami, chomikiem i psem skutecznie rozbijają tę mrzonkę na drobne kawałki. Dlatego ciągle coś zmieniam w swoim domu i jestem pewna, że nie jestem w tym odosobniona. Zmiany są dobre, o czym przekonuję się w zasadzie każdego dnia. Otwierają nowe możliwości, inspirują i zachęcają do kreatywnego myślenia. Drobiazgi zmieniają nastrój, większe zmiany potrafią zupełnie przedefiniować otaczającą nas przestrzeń. A ta przestrzeń uparcie nie chce być z gumy. Ściany twardo stoją wciąż w tym samym miejscu, a my kotłujemy się w naszej przestrzeni, podobnie jak Malinowscy z serialu „Dom Pełen Zmian”, który można obejrzeć tu. Dom tworzą przedmioty, które łączą się z konkretnymi wspomnieniami. Pamiątka przywieziona z dalekiej podróży, świeca zapalona kiedyś przy wyjątkowej okazji, ulubiona poduszka dziadka – takich przedmiotów jest w każdym domu wiele. Tak jest też u Malinowskich. Swojsko, ciepło, domowo, rodzinnie. Bez względu na sytuację, na niespodziewany chichot losu, na komplikacje i nagle radości, dom to my i nasi najbliżsi. Dom to też funkcjonalność i wielofunkcyjność.

Pokój dzienny Malinowskich to prawdziwy kameleon, ponieważ wraz ze zmianami w życiu rodziny, zaczyna się też zmieniać jego przestrzeń. Wraz z nowym gościem w domu, pojawia się wygodna sofa z funkcją spania oraz podnóżki, które pozwalają na odpoczynek i pasjonowanie się sportem w komfortowej pozycji siedzącej ;) A gdy zamieszanie sięga zenitu i w mieszkaniu poza dziadkiem pojawia się też babcia, rozkładana sofa pełni ważną funkcję małżeńskiego łoża. Dodatkowo parawan zapewnia użytkownikom niezbędną prywatność. I tak wygląda życie. Nigdy nie wiesz, co zdarzy się następnego dnia, nie wiesz co nastąpi, gdy niespodziewany dzwonek przywoła cię do drzwi. Więc bądź elastyczny i przystosowuj się do aktualnego trybu życia. Bo życie to zmiany.

Jak ja dobrze znam te klimaty. Przez mój gwarny dom przechodzą wciąż znajomi i przyjaciele moi i moich dzieci. Ciągłe nocowanki, wspólne oglądanie filmów, robienie projektów do szkoły, narady produkcyjne, wkuwanie do klasówki lub śpiewanie przebojów z lat 80-tych na karaoke to nasza codzienność :) Zmiany przychodzą niespodziewanie, i w zasadzie chyba nigdy nie jesteśmy do końca na nie gotowi.

Jak zorganizować dodatkowe miejsce do spania

U Malinowskich podobnie jak u mnie – w progu wciąż pojawia się ktoś nowy, kogo trzeba przenocować. I tu niezbędne są zmiany, które przystosują dom na takie sytuacje. Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym dodatkowe miejsce do spania może okazać się koniecznością. Warto zorganizować je wcześniej, tak by było nie tylko spójne z wnętrzem, ale też sprawiało, że gość poczuje się u nas jak w domu. Co oczywiście niesie pewną dozę prawdopodobieństwa, że gość zdecyduje się zostać na dłużej, jak to się stało u Malinowskich. Co z tego wynikło? Odsyłam oczywiście do serialu :)

  • Zadbaj o dodatkowe miejsce do spania. Wybierając sofę do salonu rozważ opcję modelu rozkładanego. W ciągu dnia będzie pełniła centrum życia towarzyskiego, nocą zaś zamieni się w komfortowe miejsce do spania. W pokoju dziecka możesz rozważyć model łóżka z wysuwanym dodatkowym spaniem. U nas się to sprawdza, gdy trzeba przenocować koleżankę w pokoju córki.
  • Dokup dodatkową zmianę pościeli. Wybierz wzór pasujący do wnętrza, tak by pościel dla gości nie wyglądała przypadkowo. Przyda się też ciepły pled i dodatkowa poduszka, by było wygodnie podczas czytania lub oglądania telewizji.
  • Zorganizuj przestrzeń wokół strefy spania. Przyda się dodatkowe oświetlenie, np. lampka stołowa lub podłogowa. Światło jest bardzo ważnym elementem kreującym atmosferę we wnętrzu, który często się pomija przy planowaniu wnętrza.
  • Podręczny stolik na kubek kawy lub książkę przydaje się zawsze. Możesz wybrać opcję składaną, którą będziesz wykorzystywać w razie potrzeby, lub coś na stałe. To zależy od potrzeb i upodobań.

To tyle. Niby nic wielkiego, małe zmiany, które są jednak szalenie ważne. Gdy goszczę kogoś u siebie, chcę, by czuł się zaopiekowany. Jednocześnie prostymi sposobami można zadbać o to, by taka dodatkowa opcja do spania nie była niewygodną skrzypiącą polówką czy dmuchanym materacem gdzieś pod telewizorem, ale zaplanowaną przestrzenią, która stanie się integralną częścią Twojego domu. Bo przecież najważniejsi są ludzie. Ci, co na stałe są wokół nas, ale też Ci, co wpadają do naszego życia na chwilę.

Dom pełen zmian – konkurs

Jeśli Ty też masz ochotę na kilka zmian w swoim domu, zapraszam do szybkiej zabawy. Co trzeba zrobić?

  1. Wejdź na fanpage Lawendowego Domu na Facebooku (https://www.facebook.com/lawendowydom)
  2. Znajdź wpis z konkursowym kolażem.
  3. Wpisz w komentarzu pod nim, która z trzech aranżacji wnętrz z serialu „Dom Pełen Zmian” przedstawionych w kolażu najbardziej Ci się podoba i dlaczego.

Najlepsze odpowiedzi zostaną nagrodzone 3 bonami IKEA o wartości 100 zł każda. Konkurs trwa do 7 grudnia!

Regulamin do konkursu znajdziecie tutaj: https://hash.fm/dompelenzmian 

Wyniki konkursu

Miło mi poinformować, że bony IKEA o wartości 100 zł każda otrzymują następujące osoby:

 

  • Marzena Kot
  • Ewa Maison
  • Elżbieta Mazurkiewicz

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i dobrą zabawę :)

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To jest niemożliwe żeby tyle rzeczy miała ogarniać 1 osoba, chyba że nie śpisz. Doba ma tylko 24h. Przyznaj się kto Ci pomaga, z kim wspolpracujesz żeby to wszystko pogodzić :)