Miejsca | Podróże

Western City – Dziki Zachód w sercu Karkonoszy

Western City to jedyne takie miejsce w Polsce. Położone u podnóża Śnieżki, w Ściegnach koło Karpacza – Miasto Prawdziwych Kowbojów. Gliniane ulice, chodniki zbite z desek, drewniane zabudowania wzorowane na architekturze Dzikiego Zachodu i klimat żywcem wyjęty ze świata szeryfów i poszukiwaczy złota. Tu zasady są proste, panuje sprawiedliwość, prawa pilnuje Szeryf Jerzy Pokój, a każdy musi ponieść odpowiedzialność za swoje czyny. Jest mroźna sylwestrowa noc. Siedzę z Jerzym Pokojem w biurze szeryfa przy rozgrzanej do czerwoności kozie. Drewno przyjemnie trzaska, sączę czerwone wino i słucham historii niebywałej, historii człowieka, który przeniósł kawałek Dzikiego Zachodu w samo serce Karkonoszy.

Westernowe początki

Fascynacja górami, naturą, nieskrępowaną przestrzenią i związanym z tym stylem życia rozpoczęła się u Jerzego Pokoja we wczesnym dzieciństwie, zaś konie od zawsze były mu bardzo bliskie. Najpierw były to konie u wujostwa, potem były pierwsze kursy i szkoły jeździeckie stylem klasycznym. Ale dopiero przypadkowe spotkanie na początku lat dziewięćdziesiątych z końmi rasy American Quarter Horse i westernowym stylem jazdy zmieniły jego spojrzenie na konie. Mowa ciała w komunikacji pracy z koniem, powolne poszukiwanie rozwiązań w porozumieniu z tym pięknym zwierzęciem oraz współpraca z amerykańskimi trenerami powoli zaczęły przynosić efekty oraz coraz większy apetyt na zgłębianie relacji z końmi pozbawionej agresji i siłowych rozwiązań. I tak narodził się pomysł stworzenia miasteczka westernowego tu, w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki. Miasteczko postało w 1998 roku, dokładnie 4 lipca w rocznicę Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. Data całkowicie przypadkowa, ale jakże pasująca do idei całego tego szalonego, pionierskiego w owych czasach przedsięwzięcia.

Napad na bank i inne atrakcje

Ranczo mieści się na powierzchni ok. 65 hektarów, z czego większą część stanowią pastwiska dla koni i bydła. Na terenie tego nietypowego parku rozrywki znajduje się Saloon, w którym można się napić „wody ognistej” i zjeść kowbojski posiłek, biuro Szeryfa, Poczta, Sklep Kolonialny, a nawet Bank, często napadany przez żądnych złota rewolwerowców. Codziennie o 15.10 na ulicach miasteczka odbywają się widowiskowe strzelaniny, o 12.00 można obserwować pojedynki rewolwerowców, po ulicach przechadzają się prawdziwi kowboje w kurtkach z frędzlami, kapeluszach i czapsach, a towarzyszą im panie w barwnych sukniach z gorsetami.

Na turystów spragnionych prawdziwie westernowych atrakcji czekają takie rozrywki jak strzelanie z łuku Indiańskiego, rzucanie nożem, czy nauka rzucaniem lassem. Można się sprawdzić w trudnej umiejętności dojenia krów, rzucaniu podkową lub jeździe na mechanicznym byku. Na dzieci przygotowano specjalną kolejkę jeżdżąca po wyznaczonym torze oraz przejażdżki na koniu lub kucyku pod okiem czujnych kowbojów.

W Western City organizowane są obozy jazdy konnej w stylu western, pokazy pracy psów pasterskich, rajd konny i jedyne w Polsce prawdziwe rodeo.

W sierpniu co roku odbywają się m.in. niezwykle widowiskowe Międzynarodowe Mistrzostwa Western i Rodeo oraz wielka parada Kowbojów, Indian i wozów traperskich. Miejsce ma swój niepowtarzalny klimat. To zasługa przede wszystkim szeryfa Jerzego Pokoja, który sprawuje tu władzą absolutną oraz jego rodziny i oddanych współpracowników. To miejsce stworzone z prawdziwej pasji i miłości do koni i natury, które dla odwiedzających może być fascynującą przygodą, a nawet stać się początkiem pasji na całe życie.

Więcej informacji o Western City znajdziesz na stronie western.com.pl

Zdjęcia Kacper Budziłowski, Beata Lipov

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *