Mikroblog

Trzy nieoczywiste seriale kryminalne do obejrzenia na Netflixie

Trudno precyzyjnie skategoryzować seriale, które proponuję w tym wpisie. Roboczo nazwałam je kryminalne, ale oczywiście przyjmę wszelkie inne sugestie. Chodzi mi o seriale, które charakteryzują się inteligentną intrygą, charyzmatycznymi głównym bohaterem lub bohaterami i zaskakującymi zwrotami akcji. Ok, będzie tam trochę strzelaniny (no dobra, w niektórych przypadkach zdecydowanie ponad normę), będzie przemoc, ale nie bezmyślne okrucieństwo, będzie trochę krwi i ran postrzałowych. Ale najważniejszym elementem wspólnym jest intryga, inteligencja i nieprzewidywalność. I jeszcze jeden trop, który jest spójny dla przytoczonych poniżej produkcji. Wszystkie dzieją się w europejskich stolicach. Więc jeśli tęsknicie za pulsującym życiem tłocznym Londynem, naznaczonym historyczną patyną Paryżem, lub pachnącymi południowym wiatrem zaułkami Madrytu, to obejrzenie tych seriali choć trochę pomoże ukoić tę nostalgię.

Lupin

Sezon 1

Produkcja Francja/USA

2021

Jedna z produkcji to absolutna świeżynka. Mam na myśli debiutująco w tym roku Lupina. Gdy mały chłopiec nasiąka atmosferą intrygującej tajemnicy opowiadań „Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz”, nie pozostaje mu nic innego, niż spełniać swoje dziedzictwo w stylu dżentelmena z przeszłości. Ale na tym nawiązanie do przeszłości się kończy. Assane Diop niesie na swych barkach ciężar przeszłości. Chcąc pomścić śmierć ojca, obmyśla karkołomną, wielowarstwową intrygę, której punkt kulminacyjny rozgrywa się w Luwrze. Za nami udany sezon pierwszy i z niecierpliwością czekam na rozwój akcji w kolejnym sezonie.

Dom z papieru

Sezon 1, 2, 3,4

Produkcja Hiszpania

2017

No tu to narozrabiali i to z rozmachem. Jak zaplanować rabunek doskonały na gigantyczną skalę tak, by nie okraść nikogo? Ośmioro przestępców przejmuje budynek Mennicy Narodowej Hiszpanii z 67 zakładnikami. Akcją kieruje z zewnątrz tajemniczy Profesor – mózg całej intrygi, który przygotował plan napadu i wyszkolił przestępców. Pierwsza zasada kodeksu postępowania Profesora, aby za wszelką cenę nie doszło do rozlewu krwi i ofiar już na początku akcji zostaje złamana. To co wydaje się dokonane i oczywiste nieoczekiwanie zmienia się o 180 st. Atmosfera wewnątrz Mennicy gęstnieje, Profesor na zewnątrz ma ręce pełne roboty, a w tym czasie prasy drukują wciąż nowe i nowe banknoty. Cała Hiszpania śledzi z zapartym tchem tragiczne wydarzania i zgodnie z planem Profesora, opinia publiczna zszokowana szeregiem nieszczęśliwych posunięć Policji coraz mocniej ściska kciuki za… napastników. Historia opowiedziana jest świetnie, każdy odcinek trzyma w napięciu i doprawdy trudno oderwać się od tej niesztampowej, opowiedzianej z błyskotliwą werwą historii.

Sherlock

Sezon 1, 2, 3, 4

Produkcja: Wielka Brytania

2010

Ten serial wymiata pod każdym względem. Osadzona we współczesnym Londynie akcja jest dynamiczna, przerażająca, zaskakująca i niesamowicie wciągająca. Magnetyczny Benedict Cumberbatch stworzył postać Sherlocka z piekła rodem. Socjopatyczny, bufonowaty i narcystyczny detektyw kuriozalnie wzbudza sympatię, być może dlatego, że każdy z nas odnajduje w nim część siebie. Tę czarną stronę, której zwykle nie chcemy oglądać. Do serialu wracam z przyjemnością. Świetne zarysowane postaci, piękny, mroczny Londyn w tle to klimaty, które nigdy mi się nie nudzą.

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *