Kuchnia | Przystawki | Wegetariańskie

Kiopułu z pieczoną papryką, czyli bułgarskie smaki

Kto w Bułgarii był, na zawsze będzie pamiętał zapach opiekanej papryki, który czuć na rozgrzanych słońcem ulicach. Pieką wszyscy i wszędzie. Na balkonach, tarasach, w maleńkich ogródkach i kuchniach. Poza papryką opieka się też bakłażany. Dziś przykład tego cudownego melanżu. Pyszny dodatek do chleba, pieczonych mięs i ryb. W naszym domu numer jeden wśród bakłażanowych przysmaków.

Kiopułu z pieczoną papryką

2 bakłażany

3 papryki

3 łyżki oleju

1 ząbek czosnku

sól

Warzywa umyć. Bakłażany nakłuć widelcem, ułożyć razem z papryką na ruszcie w piekarniku i piec ok. 30 minut (czas pieczenia zależy od wielkości bakłażanów) na opcji grill, co jakiś czas obracając. Chodz o to, by skórka stała się czarna, a wnętrze pozostało miękkie. Opieczone warzywa pozostawić do ostygnięcia w zamkniętym naczyniu, następnie obrać ze skóry. Paprykę dodatkowo pozbawić gniazd nasiennych i drobno posiekać. Czosnek rozgnieść w moździerzu z solą na papkę. Ciągle mieszając dodawać stopniowo olej, aż do uzyskania konsystencji zbliżonej do majonezu. Do czosnku z oliwą dodawać stopniowo kawałki bakłażana, rozgniatając je na miazgę. Na koniec wymieszać z pokrojoną drobno papryką. Oczywiście możecie to wszystko po prostu zmiksować, ale zapewniam Was, powolna, ręczna produkcja daje niezapomniany efekt. Po prostu pycha!

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *