Mikroblog

Filmy i seriale z Londynem w tle – subiektywny wybór dla miłośników londyńskich klimatów

Miasta mają duszę i swój niepowtarzalny klimat. To swoiste DNA zapisane gdzieś w kodzie genetycznym każdego miasta sprawia, że czujemy się w każdym z miejsc inaczej, dobrze lub źle, czasami czujemy się wyjątkowo. Tak jest z Londynem. Jedni kochają to miasto, inni nie mogą go znieść. Ja Londyn uwielbiam za niepowtarzalną energię, którą mi daje za każdym razem, gdy tam jestem. I gdy za Londynem zatęsknię, to żeby poczuć namiastkę tych pozytywnych londyńskich wibracji oglądam filmy z Londynem w tle. Sporo tego jest, bo Londyn to doskonałe miejsce na plan filmowy. Docenili to twórcy z całego świata.

Filmy i seriale z Londynem w tle

Przedstawiam poniżej wybór totalnie osobisty. To filmy lub seriale, które z różnych względów są mi bliskie i oglądam je zawsze, gdy poczuję sentyment i tęsknotę za chmurną atmosferą londyńskich ulic.

Sherlock (2010-)

serial TV

Ten serial wymiata pod każdym względem. Osadzona we współczesnym Londynie akcja jest dynamiczna, przerażająca, zaskakująca i niesamowicie wciągająca. Magnetyczny Benedict Cumberbatch stworzył postać Sherlocka z piekła rodem. Socjopatyczny, bufonowaty i narcystyczny detektyw kuriozalnie wzbudza sympatię, być może dlatego, że każdy z nas odnajduje w nim część siebie. Tę czarną stronę, której zwykle nie chcemy oglądać. Ostatni mój pobyt w Londynie minął pod znakiem Sherlocka. Moja najstarsza córka jest wielką fanką najsłynniejszego detektywa świata więc razem przemierzyłyśmy Londyn depcząc mu po piętach ;)

Tak, byłyśmy też pod TYMI drzwiami i dotykałyśmy TEJ kołatki ;)

Paddington (2014)

film fabularny reż. Paul King

Uwielbiamy ten film z moimi dziewczynkami. Wzrusza mnie nieporadność Paddingtona i prostolinijność Państwa Brown. Zachwyca malowniczy Londyn w tym filmie i zakamarki domu głównych bohaterów.

No i ogromny plus za całą sekwencję mrożących krew w żyłach scen kręconych w Muzeum Historii Naturalnej, które dopiero co zwiedziłyśmy :) Na dodatek pomarańczowa marmolada, od której Twoje kubki smakowe oszaleją z radości (przepis TU).

Bridget Jones 3 (2016)

film fabularny reż Sharon Maguire

Kocham Bridget za wszystko. Za naiwność i dobre serce. Za te wielkie majty, które zakłada na randki i za strój króliczka. No i za szczerą miłość, która towarzyszy jej w dolach i niedolach codzienności. Wszystkie trzy części opowieści o nieco zagubionej Bridget Jones bardzo lubię, ale osobiście uważam, że ostatnia część bije na głowę dwie poprzednie :)

Wątek z Edem Sheeranem bawi mnie zawsze do łez ;)

Notting Hill (1999)

film fabularny reż. Roger Michell

Klasyk klasyków w kategorii komedii romantycznych. On lekko nieporadny, uroczo nieśmiały spotyka na swej drodze super star. Jeśli dodam, że głównie role zostały powierzone wyjadaczom tego gatunku w osobach Julii Roberts i Hugh Granta, to mamy sukces murowany. I mimo banału całej opowieści jest w niej zawarta ogromna doza nieodpartego uroku, który działa jak balsam na zbolałą duszę, gdy Notting Hill po raz enty pojawia się na ekranie mojego telewizora. Plus milion punktów za lokalizację, w której film powstał. Dzielnica Notting Hill uwodzi, a tark na ulicy Porto Bello jest dokładnie taki, jak go pokazano na filmie.

Czas na miłość (2013)

film fabularny reż. Richard Curtis

Na szczęście nie jest to kolejny film o miłości. „Czas na miłość” dotyka tematyki szerszej, jaką jest życie na różnych jego etapach. I choć nie brak w nim momentów zabawnych i wzruszających, to jest to przede wszystkim opowiastka mądra, dająca nam widzom jasny przekaz – że nasze życie jest darem i warto przyjmować je takim, jakie jest.

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *