Mikroblog

7 powodów dla których warto jeździć na rowerze

Jeszcze chyba nigdy jazda na rowerze nie była tak istotnym elementem życia. W obecnych okolicznościach nabiera szczególnego znaczenia, a my zamknięci w swoich domach potrzebujemy właśnie teraz czegoś, co pozwoli nam przynajmniej w minimalnym stopniu poczuć namiastkę nieskrępowanej wolności. W dobie nakazu dystansu społecznego, braku możliwości podróżowania i wszechobecnego stresu rower daje nam możliwość złapania dystansu. Na rowerze warto jeździć zawsze, gdy tylko nadarza się okazja. Jest to aktywność odpowiednia dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia i status społeczny. Dlatego szukając pozytywów, tak nam ostatnio potrzebnych, warto odkurzyć nasz pojazd, sprawdzić stan opon i hamulców i ruszyć przed siebie.

7 powodów dla których warto jeździć na rowerze

Ekologia. Jest cichy i nie wydziela spalin. W zakorkowanym mieście można nim dojechać do celu szybciej niż samochodem. Rower to pojazd na miarę naszych czasów, kiedy to natura na wszelkich możliwych polach dale nam znać, że cywilizacja wcześniej, czy później doprowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym.

Redukcja stresu. Nawet krótka przejażdżka rowerem obniża poziom stresu, uspokaja i relaksuje. To doskonała odskocznia od problemów życia codziennego. Często się mówi, że jazda na rowerze ładuje akumulatory i trudno się z tym nie zgodzić. Warto rozważyć opcję zamiany czterech na dwa kółka i dojeżdżać na rowerze do pracy, jeśli oczywiście jest taka możliwość.

Wzmacniane odporności. Jazda na rowerze wpływa zbawiennie na stan naszego zdrowia. Trudno pominąć ten niesłychanie ważny aspekt. Rower może w znacznym stopniu wspomagać proces chudnięcia, poprawia metabolizm, zwiększa ukrwienie mózgu i pobudza pracę serca. Chroni przed takimi chorobami jak miażdżyca, cukrzyca, zawał serca, udar mózgu.

Oszczędność czasu. Rower jest szybki. Przy niedużym nakładzie energii poruszasz się nim sprawnie i bez straty czasu. Dlatego tak chętnie wykorzystywany jest do przemieszczania się w dużych aglomeracjach miejskich, w których natężenie ruchu jest bardzo duże. Z rowerem nie masz problemu z parkowaniem, nie stoisz w korkach, nie tłoczysz się w komunikacji miejskiej.

Oszczędność pieniędzy. W porównaniu do samochodów, rower jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny. Dobry rower można kupić za niewiele ponad 1000 zł, a posłuży przez kilka lat bez potrzeby kosztownych przeglądów i napraw.

Wzmacniane więzi społecznych. To ważny powód, szczególnie w obecnych czasach. Rower pozwala na spędzanie czasu wspólnie, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Nie wymaga bliskiego kontaktu fizycznego, a jednocześnie pozwala na interakcję, rozmowę.

Redukcja wagi. Rower jest jedną z tych aktywności, która w przyjemny sposób wspomaga kontrolę nad właściwą masą ciała. Dodatkowa jazda na rowerze buduje układ mięśniowy i pomaga zwiększyć gęstość kości. Wszystkie te powody wpływają pozytywnie na stan naszego organizmu i jakość życia.

Przydatne gadżety rowerowe 2020

Co roku przeglądam oferty sklepów rowerowych z wypiekami na twarzy w poszukiwaniu rzeczy, które mogą się przydać w sezonie rowerowym. Przede wszystkim stawiam na rzeczy solidne i uniwersalne, ale ważny jest dla mnie również aspekt wizualny. Jeżdżę klasycznym rowerem miejskim, który służy mi od lat. Poniżej wybór akcesoriów, które wpadły mi w oko.

Kask Abus 293 zł ➡️ 270 zł | Rower miejski Ortler 2099 zł ➡️ 1799 zł | Dzwonek Electra 49,99 zł | Pompka rowerowa Lenzyne 272,99 zł | Sakwa rowerowa Basil 138,99 zł

 

 

avatar Beata Lipov

Dziennikarka, zawodowo piszę i fotografuję. Na zamówienie urządzam wnętrza, przeprowadzam metamorfozy, robię coś z niczego, inspiruję i motywuję kobiety, prowadzę warsztaty kulinarne, craftowe i fotograficzne. Założyłam i niezmiennie z przyjemnością piszę blog Lawendowy Dom.

Zapraszam

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *